Dobrý den, minulý rok jsem prodělala operaci žlučníku laparoskopicky, pak jsem dostala do jizvy zánět a dva týdny ho léčila a nakonec cca tři měsíce na to se mi udělala kýla, kterou mi opět laparoskopicky v září 2017 operovali. Vše bylo v pořádku. Ted asi před dvěma měsíci jsem se necítila dobře a občas mě pobolívalo břicho. Lákařka mě poslala na ultrazvuk břicha a vše bylo v pořádku. Byla jsem i na prohlídce na gynekologii a také vše v pořádku. Závěr byl, že je to po operaci žlučníku, když zřejmě něco nevhodného sním. před třemi týdny jsem si všimla, že mám veliké břicho jako těhotná a když ležím a zakašlu, udělá se mi ještě větší boule. Po vyšetření lékařem a rentgenu to prý asi opět kýla není,ale zřejmě diastáza od pupku asi 5 cm. Ted čekám do 30.4. na CT, aby se to potvrdilo. O této nemoci vím jen co jsem načetla na internetu a že se řeší cvičením a nebo plastickou operací, kterou si ale musím uhradit sama, protože je to prý jen estetický problém. A to mě hodně zarazilo a vystrašilo, protože já to jako jen estetický problém necítím, ale jako hodně zdravotní a omezující. Mám chvilkové bolesti břicha, spíš to cítím jako silné pálení hlavně na pravé straně pod prsem, udělá se mi slabo a nevolno, potím se a to přejde,až když si lehnu a odpočinu chvilku. Když déle sedím, bolí to, když se více namáhám,tak také a je mi nevolno. Když zakašlu,tak to bolí opravdu dost, musím si zatlačit na břicho při kašli. Jsem pořád unavená a zvládnu toho za den ted tak 50% . Jinak nezvracím, stolici mám také v pořádku pravidelnou.A břicho mám opravdu hodně velké, tvrdé a bouli při zakašlání také. Přitom o takovýchto průvodních problémech při diastáze nikde nepíšou. Je mi 51 let a jinak jsem hodně aktivní,stále v pohybu, jím už léta dietně a zdravě. Jsou to prosím normální stavy,které patří k diastáze ? Bojím se velmi, že to může být něco vážnějšího, když mi je takto zle a všude píšou, že diastáza je pouze estetický problém. Děkuji za odpověd.
Dobrý den, v této chvíli vidím jako nejdůležitější vyšetření CT břicha, které by mohlo upřesnit diagnozu. Dle potíží,které udáváte, by mohlo jít o jinou diagnozu než prostou diastazu břišních svalů. Je potřeba také udělat podrobné laboratorní vyšetření event. další vyšetření břicha, například pasáž tenkým střevem.

Diastáza přímých břišních svalů je skutečně estetická záležitost, nebývá však provázena příznaky uváděnými pacientkou. V každém případě bude třeba doplnit další vyšetření zažívacího traktu, která by pomohla zpřesnit diagnózu.
Dobrý den, jestli tomu dobře rozumím, "boule" se nachází nad pupkem v místě kamerového portu - přijde mi to jako tzv. incizionální kýla,neboli kýla v jizvě. Pokud je v terénu diastázy, může být dost velká a obtěžující. CT určitě není na škodu, ale asi to bude chtít plastiku, nejlépe laparoskopickou - třeba IPOM.