Dobrý den , mám problém s ramenem, dělal jsem bojové sporty a nejspíš jsem špatně spadl. Jedná se nejspíš o Musculus supraspinatus (sval nadhřebenový). Už je to asi půl roku co jsem se to snažil posílit, nebo protáhnout cvičením v posilovně (nejde o nějak velkou bolest, spíše otravnou) cvičit se s tím poměrně dá, jen je to už delší doba a nic se nelepší, už jsem byl na rentgenu a nic nezjistili, nerad bych šel na operaci, ale pokud tu bude jiná alternativa, rád ji přijmu. Mohu požádat o nějaké rady? Kam bych s tím měl zajít a jestli nevíte o nějaké kvalitnější nemocnici ( slyšel jsem o vojenské v Plzni, nebo Praze, už si nepamatuju). Děkuju za pochopení.
na stránkách FYZIOkliniky, v sekci Bolí mě, můžete najít cviky na Vámi zmiňovanou oblast. Pokud by cviky ani po pravidelném opakování nepomohly k odstranění bolesti a nepříjemný pocit by stále přetrvával, doporučuji Vám na vyhojení ramene kombinaci fyzioterapie a aplikace fokusované rázové vlny. U nás se tato služba nazývá Fokus ALL-Inclusive.

v první řadě bych zjistil "rozsah škod" na měkkých tkáních ramene, což na rentgenu neuvidíte. Vhodným jednoduchým vyšetřením je sonografie ramene ortopedem, který je pečlivý a má velké zkušenosti s touto diagnostikou. Dalším neinvazivním vyšetřením na měkké tkáně je magnetická rezonance. Může být poškozený buď samotný sval nebo jeho úpon,... ale také třeba chrupavčité rozšíření kloubní jamky. Předpokládám ale, že v tomto případě nebo v případě rozsáhlejšího poškození svalu nebo tzv. rotátorové manžety byste měl nejen bolesti, ale i omezení hybnosti. Pokud se žádná vážnější léze nenajde, pak bude rozhodující cvičení s úpravou svalové nerovnováhy v oblasti celého ramenního pletence, ke které po úrazu s velkou pravděpodobností došlo a ke zmírnění bolestí nebo k lepšímu hojení měkkých tkání lze využít různé formy fyzikální léčby, třeba i zmiňovanou rázovou vlnu. Kromě toho bych v rámci individuální péče fyzioterapeutem určitě nevynechal ošetření krční, hrudní páteře a žeber zejména v horní a střední části hrudníku na straně bolestivého ramene. S pozdravem MUDr. Petr Gloza, rehabilitační lékař
rozhodně jsem za zjistit rozsah poškožení měkkých tkání, nicméně - i v případě jejich poškození by bylo vhodné zařadit cvičení a terapii nejen na oblast páteře a žeber, ale zejména na hybnost a funkci lopatky, které je stěžejní pro funkci celého ramenního pletence. Občas stačí pouhá změna postavení ramene (za což často může slabost svalstva lopatky) a následné pohyby paže jsou bolestivé, občas je přítomna i klidová bolest.