Dobrý den mám problém s mluvou přesně r,ř a občas mi nejde rozumět hlavně když jsem ve stresu, je mi 17 let myslíte že je tu šance se to odnaučit (jako malý jsem chodil ale myslím jsi že to nepomohlo)
 Věra Kopicová
Věra Kopicová
Praha
Dobrý den, určitě se dá výslovnost zvládnout i v dospělém věku. Doporučuji navštívit logopeda a pravidelně cvićit dle jeho pokynů. Když jste chodil jako malý- patrně se cvićilo málo, nebo nedostatečně dlouho- prostě se to řádně nedocvičilo.
Přeji hodně štěsti a trpělivosti.
S pozdravem Dr. Kopicová, klinická logopedie Praha 4

Dobry den,
mozna , ze ve vasem nizsim veku vam chybela motivace.. r a ř se daji vyvodit a automatizovat i v pozdejsim, i dospelem veku. Pokud mate tendence treba i k zrychlenemu tempu reci, muze to mit vliv na “zretelnost” projevu. Urcite vyhledejte klinickeho logopeda a spolu to zvladnete.
S pozdravem
Jana Schaeferova

Dd, doporučuji objednat se k nezávazné konzultaci a podrobit se vyšetření artikulace. Rozhodnutí pokračovat v následné terapii pak bude záležet na Vás.
Ludmila Kotlínová, klinický logoped

Dobrý den, i v pozdějším věku lze provádět nápravu artikulace, důležitá je motivace klienta a dále ochota k pravidelným cvičením v domácím prostředí. Ester Fišerová

Mgr. Hana Boučková
Mgr. Hana Boučková
Benešov
Samozřejmě šance je, ale motivace musí být opravdu silná, protože každý logoped bude vyžadovat denní systematické cvičení...nejde jen o to, naučit se hlásku vyslovovat, ale hlavně začít používat. HB

Alena Merunková
Alena Merunková
Kladno
Pokud máte motivaci, je určitě dobré kontaktovat klinického logpeda. V tomto věku záleží úspěch na mnoha faktorech. U dětí je prognóza zvládnutí artikulace lepší než u dospělých. Ale často se podaří zvládnou artikulaci i v dospělosti.

Stále hledáte odpověď. Zeptejte se na další otázku

Tato hodnota je příliš krátká. Měla by mít __LIMIT__ znaků nebo více.

• Vaše otázka bude publikována anonymně.
  • Vytvořte jednu jasně formulovanou otázku a buďte struční.
  • tázku obdrží specialisté na tomto webu. Nikoliv pouze jeden konkrétní lékař.
  • Tato služba nenahrazuje konzultaci se zdravotníkem. Pokud máte potíže nebo akutní problém, navštivte svého lékaře nebo pohotovost.
  • Otázky týkající se konkrétního případu ani žádosti o druhé stanovisko nejsou povoleny.

Zvolte si odbornou specializaci lékařů, kterým chcete položit otázku
Použijeme ho k oznámení odpovědi. Nebude publikován online.