Dobrý den, jsem 21letá studentka a mým problémem je ztráta menstruace. Omlouvám se za délku dotazu,

3 Počet odpovědí:
Dobrý den, jsem 21letá studentka a mým problémem je ztráta menstruace. Omlouvám se za délku dotazu, potřebuji ale být konkrétní.

Před několika lety jsem změnila svůj životní styl a začala se detailně zajímat o zdravé stravování a kalorický příjem. Momentálně dlouhodobě dodržuji zdravé, nutričně vyvážené, nicméně nízkokalorické stravování (1194 kcal denně; 63 g bílkovin, 153 g sacharidů, 34 g tuků). Dobře si uvědomuji, že je to obecně velmi malý příjem (zejména tuků, vím, že jejich příjem by obecně nikdy neměl klesnout pod 50 g denně), ale s mým sedavým režimem a pomalým metabolismem je to skutečně jediná možná dávka, při které pomalu (ne drasticky) hubnu. Měla jsem před pár lety i zhruba půlroční jídelníček od specialistky s 1500 kcal a cvičením a posilováním s lektorkou, při kterém jsem ale nehubla, váha mi stagnovala a jen se mi o něco zpevnily svaly. Od té doby necvičím a z určitých osobních důvodů a nedostatku času kvůli studiu ani nehodlám znovu začínat. Mám vyzkoušené, že můj organismus opravdu při příjmu nad 1300 kcal denně nehezky přibírá (a nikoli směrem ke zdravě vypadající postavě).

Mým problémem ale je, že jsem ztratila menstruaci. Naposledy mi skončila 4. 6. 2018 a od té doby se neobjevila (jen na konci července bylo velmi slabé, téměř neviditelné špinění, které za pár dní přestalo; poté už ani to). Existuje nějaký způsob, jak ji přivolat zpět, aniž bych musela zpět přibírat svá těžce shazovaná kila a hladinu tělesného tuku a měnila jídelníček? Opravdu mi na udržení mé postavy velmi záleží, i když vím, že zdraví je vždy přednější.

Momentálně měřím 166 cm a vážím 50 kg, mám ale spíše nižší postavu s krátkýma nohama, která zatím dle mého mínění nevypadá nijak extrémně štíhle, přestože mne okolí začíná vážně upozorňovat, že jsem až příliš hubená. Nepřijde mi, že bych se já sama viděla zkresleně. Mé míry: hrudník 78 cm, pas 62 cm, břicho 68 cm, boky 87,5 cm, stehna 48 cm. Jím a piji pravidelně a jídlu se nevyhýbám, hlídám si dostatek bílkovin, vitamínů a vápníku (velkou část mého jídelníčku tvoří mléčné výrobky), nezdá se mi, že bych měla anorexii. I mé krevní testy dokazují dobré složení jídelníčku, předtím jsem byla chudokrevná a měla nedostatek železa. Nyní mám dle své doktorky všechny krevní hodnoty v naprostém pořádku.

Zvláštní je, že jsem ještě před pár měsíci měla 49 kg a míry ještě o několik centimetrů nižší, přitom jsem cyklus měla stále pravidelný - pak jsem v červenci odjela na dovolenou, kde jsem pár kilo přibrala, ale právě na té dovolené už jsem menstruaci nedostala, i když jsem měla. Ta kila jsem nyní opět shodila.

Mohu s určitostí vyloučit těhotenství, považuji se za asexuálku a žádného partnera nemám ani mít neplánuji; svůj první a jediný styk jsem měla v 17 letech. Žádnou hormonální antikoncepci jsem nikdy neužívala. U gynekologa jsem nikdy nebyla - do této chvíle k tomu nebyl žádný nutný důvod. Pokud jsem kdy měla nějaké pochybnosti o svých gynekologických záležitostech, většinou byly triviální a řešila jsem je s maminkou, která je lékárnice.

Děkuji Vám předem za odpověď a ještě jednou se omlouvám za délku dotazu.
Dobrý den, na Váš dotaz mám poměrně krátkou odpověď , je nutné vyšetření u gynekologa tak, aby byla stanovena příčina Vašich potíží a doporučena správná léčba.