Dobrý den,je mi 42 a na levém oku mi zarůstá bělmo do zorničky,dnes mi očařka řekla že to chce odstranit seškrábnutím a poslala mě do nemocnice at se na to podívají a dají mi ambulatní termín.Paní doktorka v nemocnici mi řekla,že pokud mi to moc nevadí,že by to nedělala,že jak se to jednou odstraní naroste to za rok či dva znova a musí se to opakovat,že by to nechala zatím být,akorat že to oko bude citlivější na vítr atd.a tak to zarudne jako to mám nyní.Prý to bud zůstane stejně velké nebo se to zvětší..každopádně nezmizí.Ale na takový případ při podraždění oka mi neporadila ani kapky.Nevím jak se správně rozhodnout,kosmeticky to vidět je a překáží to taky trošku.Ale aby se zakrok opakoval dokola to nechci.Prosím o radu jak časté je,že to narůstá znova a zda to opravdu nikdy nikomu nezmizí.
Jitka Pidrmanová
Jitka Pidrmanová
Hlinsko
Dobrý den, jestli se jedná o tzv. muší křídlo, neboli pterygium, neboli přerůstání spojivky přes rohovku, mělo by se chirurgicky odstranit zejména, pokud se zvětšuje a blíží se k centru rohovky. Pokud by dorostlo až k centru rohovky, mohlo by nenávratně zhoršit zrak. Kapky ani jiné léky na tuto diagnosu neexistují. Z mých zkušeností mohu říci, že obvykle stačí jedna operace, jen v řídkých případech se musí operovat opakovaně. Kosmetický efekt operace obvykle je, ale nemusí být stoprocentní. Operace se dělá ne z kosmetických důvodů, ale zejména z důvodů zdravotních. Samovolně pterygium nikdy nezmizí.

Simona Valečková
Simona Valečková
Ostrava
Dobrý den, souhlasím s MUDr.Pidrmanovou, její odpoveď byla vyčerpávající.

Sabina Matušková
Sabina Matušková
Ústí nad Orlicí
Dobrý den, je pravda, že pterygium má tendenci recidivovat, nicméně při dobré technice operace můžete být bez výraznějších potíží klidně do konce života. Pokud pterygium již zasahuje do zornice a brání vidění, operaci bych doporučil. Zkuste oslovit i jiné pracoviště, jinde mohou mít výsledky operace lepší a nebudou Vás tedy od ní zrazovat.

Stále hledáte odpověď. Zeptejte se na další otázku

ZnamyLekar.cz © 2020 - Najděte si lékaře a objednejte se