Dobrý den, je mi 20 let a mám otázku ohledně své sestry. Mojí sestře je 24 let a má střední mentáln

1 Počet odpovědí:
Dobrý den,
je mi 20 let a mám otázku ohledně své sestry. Mojí sestře je 24 let a má střední mentální retardaci. Už je to tak půl roku, co se její chování zhoršilo. Dříve normálně komunikovala, umí číst, psát. Chodila s naším psem i sama okolo baráku, také chodila do praktické školy, kde měla spousty kamarádů a vídala se s nimi i mimo školu. S rodiči, i se mnou se normálně bavila, smála vtipům, atd... Někdy od února se to ale zhoršilo, postupem času. Teď už jenom stále leží, nemluví, je stále na mobilu. Když na ní mluvím, tak mě nevnímá, musím jí to několikrát zopakovat, někdy i zvýšit hlas, aby vůbec zareagovala. Ale její reakce je většinou "cože?, nevím, ježiši" a nebo nějaká nesmyslná odpověď. Přijde mi jakoby žila ve svém světě ze kterého se nemůže dostat. Také musíme zamykat, protože má tendenci utíkat z domu, jen tak, klidně i na boso. Na začátku tohoto zhoršení se hrozně bála jít ven, bála se aut, lidí, teď už vypadá, že je jí to jedno, protože je jakoby "mimo". Do školy už nechodí, nechtějí jí tam, protože bloudí po místnostech a když šla například na záchod, tak nevěděla kudy zpátky. Často chodí po domě od okna k oknu a kouká jen tak ven. Také hrozně zhubla a nechce moc jíst. Často si pro sebe šeptá různá slova, nebo neidentifikovatelné věty, například co jsem rozuměla "mrtvá, radši škola,..." Mluví jedině když se naštve (když jí chceme vzít mobil, dát jídlo...). Byla na různých vyšetření mozku a krve, ale nic jí nezjistili, prý, že je to psychické. Zkoušela různé prášky, ale blbě na ně reagovala. Také si stále šahá na pusu a nechce jí pustit. V jejích očích vidím nepřítomný pohled, jakoby tu ani nebyla a hrozně mě mrzí, že jí nemůžu nijak pomoct. Omlouvám se za tak obsáhlý dotaz, ale rodiče ani já nevíme, co máme dělat. Nevím jestli se mám obrátit na psychiatra nebo psychologa. Byla bych moc ráda za jakoukoli radu. Děkuji
Informujte svého praktického lékaře, resp. praktického lékaře vaší sestry a asi pak i psychiatra.