Dobrý den, chtěla jsem se zeptat,dříve jsem brala antikoncepci, kde se po dobrání tablet čekalo na menstruaci a ta když se dostavila, hned se začalo brát nové platíčko, tudíž ochrana před otěhotněním byla účinná hned. Nyní beru antikoncepci AIDEE, která obsahuje 21 potahových tablet, po dobrání je pauza 8 dní a až pak se načíná nové platíčko. Nikde jsem se nedočetla, jak je to s ochrannou. Tak by mě zajímalo, od jakého dne jsem chráněna.Děkuji předem za odpověď
Dobrý den, je úplně jedno, jak balení antikoncepce vypadá, zda je kontinuální na 28 dní, na 21 dní aktivní látky nebo na 24 dní. Přece si nemyslíte, že jste část cyklu chráněná a část ne-to je nesmysl. Ochrana trvá po celou dobu užívání.
Základem je dodržet užívání, nevynechat a pak antikoncepce neselže. Faktor selhání spočívá v lidském faktoru, vynechání je nejčastější, pak jsou stavy kdy máte zažívací potíže a tabletu např. vyzvracíte apod.,
není třeba se bát, když harmonogram dodržíte.
Pěkný den
MUDr.Luděk Fiala Ph.,D.,MBA

Dobrý den, nevím, co jste brala před tím, antikoncepci, kde se čeká na menstruaci neznám. Vždy by se měla brát pravidelně tak, aby měsíčky chodily po 28 dnech. Nynější antikoncepce, kterou užíváte, by se měla vždy stejný den v týdnu začínat a den před tím končit. Např.: Začínáte-li v pondělí končíte za tři týdny v neděli a za týden v pondělí berete další platíčko. Tim jste chráněna po celý cyklus. Nefgunguje to tak, že v den, kdy jste si pilulku vzala jste chráněna a když den nevezmete, tak nejste chráněna jen ten den. Funguje to tak, že pravidelným užíváním je blokována ovulace a jste chráněna celý cyklus. Při zapomenutí tabletky se tento mechanismus může porušit a k ovulaci dojde. Máte-li jinak nechráněný styk v den ovulace i když jste si ten den pilulku vzala můžete otěhotnět. Nejčasteěji se toto stává zapomene-li se první nebo pslední tabletka z platíčka. Často se po zapomenutí tabletky dostaví krvácení. Vždy, když si budete jistá, že jste v daném cyklu zapomněla vzít tabletku nebo ji vzala pozdě, pak se do konce cyklu již na antikoncepci nespoléhejte a chraňte se jinak. Totéž se může stát, probíhá-li při užívání antikoncepce onemocnění se zvracením nebo průjmem. V prvním případě dojde k vyzvracení tabletky, v druhém "prolétne" tabletka zažívacím traktem tak rychle, že se nemůže vstřebat.
Ochrana trvá celou dobu užívání je jedno zda máte tabl na 21 nebo na 28 dní