deprese způsobená chronickou samotou.

Prosím o fundovanou odpověd, ne odpověď psychoterapeuta nebo vykladačky z karet.

Trpím dlouhodobě depresemi které jsou rezistentní vůči léčbě. Nedávno jsem zjistil že příčinou je chronická samota. Teď dokáži depresi okamžitě ale krátkodobě potlačit.
Je tento typ depresí exaktně popsán ? Všude se vágně píše o souvislosti depresí a samoty ale chtěl bych tomu přesně porozumět.
Dobrý den! Všeobecně deprese ze samoty není žádná nosologická jednotka. Pokud však bereme nežádoucí samotu jako (di)stress, samozřejmě může vyvolat u predisponovaného jedince depresi, ba i horší psychické poruchy. Záleží na dalších faktorech, jako je věk, osobnost aj. Chcete-li znát přesnější odpověď napište mi o sobě něco bližšího nebo si domluvte schůzku. S pozdravem MUDr. Věra Niederlová

Dobrý den, píšete psychoterapeutce a nechcete odpověď psychoterapeuta. Tomu nerozumím. Já s lidmi pracuji, snažím se jim pomoci. Z mého pohledu jsou problémy natolik individuální, že vám žádné univerzální vysvětlení podat nemůžu. Asi se budete muset obrátit jinam. Olga Kunertová
Dobrý den.
Nevím, zda pro vás bude má odpověď odpovědí dostatečně fundovanou. Klinickou praxí se zabývám přes 20 let. Nevybavuji však žádný dostatečně exaktní popis souvislosti deprese a samoty, s nímž bych se během svých studií odborné literatury setkal a který by mi nějak významněji utkvěl v paměti jako něco, co by mohlo být lidem s podobnou zkušeností užitečné. Souvislost mezi depresí a samotou nahlížím - na základě své psychiatrické a psychoterapeutické erudice jako často koexistujícíc a vzájemně se ovlivňující. Přemíra samoty může být prožívána jako deprese, ale též depresivní ladění se může spolupodílet na tom, že člověk nemá náladu na lidi, izoluje se od nich a sám sebe uvrhne do samoty. Ta pak posiluje pocit deprese a tak pořád dokola. To ale - koneckonců - asi víte lépe, nežli já. To, co mi přijde důležité je, že zatímco své pocity obvykle nedokáže člověk ovlivnit přímo, to, zda bude/zůstane ve své samotě, ovlivnit může. Nevím, ale mě z toho vychází jako cesta řešení vzít svoji "depresi" "ven", do společnosti, i když to určitě nebude snadné. Na druhou stranu - máte být v depresi ve své samotě nebo máte být se svou depresí mezi lidmi - vyjde to v poržitku deprese podobně, ale samotu tím můžete řeci jen trochu "narušit".
Ale taky můžete nechat věci tak, jak jsou. Někdy jje to při veškeré té nepohodě to nejlepší,co člověk může udělat (na co se zmůže).
V případě, že byste hledal společníka pro své první rozptýlení samoty, mohu nabídnout služby našich psychoterapeutů na naší Psychoterapeutické klinice HERMÉS group v Praze či v kterémkoli jiném psychoterapeutickém centru.
V úctě a s pozdravem
MUdr. František Matuška