cvičení Achillovky po operaci

1 Počet odpovědí:
Dobrý den, je mi 44 let a při sportu jsem si přetrhl achillovu šlachu, jsem přesně 36 dní od operace a pooperační průběh je z mého pohledu bez potíží, okolo kotníku je stále značný otok a barva chodidla pokud je v dolní poloze není moc koukatelná :), ale co jsem se dočetl, to je běžný stav.
Před operací jsem neměl nikdy vážnější zdravotní potíže, ale práci mám fyzicky náročnou (podlahář), chtěl bych se co nejdříve vrátit do pracovního režimu, protože si myslím že je to pro moje tělo terapie.
Pročetl jsem několik odborných článků a zjistil, že je vhodné brzy začít s rehabilitací, já jsem se toho chytl a 14 dnů od operace jsem začal lehce protahovat prsty a kroužil v kotníku, ve třetím týdnu jsem balancoval s gymballem, který jsem měl opřený o zeď ve zvýšené poloze a chodidlem jsem ho posouval nahoru a dolů až kam mě dovolil tlak.
Dnes po 36 dnech od operace cvičím v leže a propínám nohu ve špičce a zpět, konečně vidím, že se lýtkový sval začíná hýbat! A v ortéze Vacoped můžu dělat polodřepy, ale musím se přidržovat, celou váhu těla ještě nedokážu rozložit na obě chodidla.
Jaké by jste mi doporučila cviky na doma u které nemusí být fyzioterapeut? Za týden jdu na kontrolu k chirurgovi a vypadá to, že se dostaneme na první řeč o rehabilitacích, já ale nechci nečinně čekat další týdny. Děkuji za odpoveď.
Dobrý den,
mohl byste delat napriklad opatrně nakroky - výpady bud jen tak na tvrdou podlozku nebo na nejakou balanční podložku nebobtrena kus molitanu. Sledujte bolest a radeji se přidržujte. Je mozne cvičit bez fyzioterapeuta ale je mozne ze noha nebude ve spravnem postavení, takze bych doporucivala alespon jednu navstevu fyzioterapeuta, nez Vam bude predepsana pravidelna fyzioterapie. Uvidite. At se noha brzo hojí, s pozdravem Markéta Č.