Bc. Jana Kopanská

2 Počet odpovědí:
Dobrý den p. doktore, můj přítel má neurologický problém, který se vám budu snažit v krátkosti vysvětlit. Začalo to před rokem kdy ho začalo brnět v hlavě, poté se projevovala slabost(zrychlený tep v klid.činnosti,bušení srdce..) volali mu sanitku do lázní kde byl jako doprovod s dcerou - srdce má zcela v pořádku, EKG dobrý. Slabosti byly cca 1x za 3 týdny, dalo se vydržet. Nynější situace: začaly ho brnět malíčky u obou rukou naráz přidaly se i nohy - píchání v patách, bolesti nohou.Po rehabilitaci ho začaly více bolet ruce.Nyní na rehabil. nechodí.Nynější neurolog stanovil :Karpální tunely,vyřiďte si nemoc z povolání,poté nutná operace. Ale ty jeho stavy slabosti a píchání a bolesti nohou nikdo neřeší. Zaměřili se na karpály a hotovo. My si myslíme že ty ruce a nohy mohou být od krční páteře, poněvadž si dlouho stěžuje že ho bolí za krkem. CT páteře nám nikdo neudělal. Jsme zoufalí. Přítel by potřeboval CT páteře popř. magnetickou rezonanci aby se přišlo na pravou příčinu brnění a slabosti končetin. Nějaká antidepresiva mu somatické problémy, které má nevyřeší. a ty slabosti musí také s něčím souviset. Kdyby měl tato vyšetření - byl by hned klidnější. Člověk jen čeká, může se to zhoršovat-takže dokud se asi člověk neplazí,tak s tím nic nedělají:-( Je to pracovitý a čestný člověk, který chce jen zjistit příčinu svých problémů ale to nezjistí pokud mu neudělají tato vyšetření. Prosím o pomoc, co dělat? Zdravotní pojištění si platíme, tak proč se nám nedostává pomoci? Nemůžeme pořád jen čekat a brát uklidňující léky. Není blázen jen ho trápí, že se s tím nic nedělá. Předem děkuji za odpověď.
Dobrý den,
brnění malíčků jistě není projevem karp. tunelu- malíčky na ruku nejsou v inerv. oblasti n. mediani ale n. ulnaris. V první řadě bych doporučovat udělat řádné EMG vyšetření i s vyšetřením vedení nervy na nohách- vyloučení polyneuropatie. Bolesti nohou by neměly spíše souviset s potížemi s krční páteří. Stavy se zrychleným tepem, bušením srdce, brněním v hlavě jsou nejspíše tzv. panické ataky, vhodné skutečně brát léky na zklidnění. Při dlouhodobých bolestech a blokádě krční páteře vhodné vyšetření MRI- vyloučení kořen. syndromu.
Nicméně spojení potíží pana manžela skuečně připouští minimálně psychogenní podíl na potížích.
Mějte se hezky. S pozdravem
Staněk Jan