Změny chování u syna 11 let

2 Počet odpovědí:
Dobrý den,
potřebuji poradit se synem 11 let. Loni v květnu zažil velké trauma, kdy byl obětí vloupání a demolování našeho domova. I přes veškerá bezpečnostní opatření, kdy syn poslechl moje nařízení, že nesmí mého bývalého přítele pustit do bytu, ten v jeho přítomnosti přestřihl bezpečnostní řetěz na dveřích, když ho syn posílal pryč, že ho nesmí pustit, a zdemoloval a sekáčkem rozsekal zařízení bytu. Syn je od té doby velmi úzkostlivý, stále všude říká, že je na nic a vše pokazí, ve škole i spolužákům. Je nadprůměrně nadaný, máme i posudek z PPP, ale za poslední 4 měsíce se mu velmi zkoršil prospěch z jedniček na čtyřky. Nechce se učit, stále se vzteká a když mu nevyhovím v jeho požadavcích, je slovně agresivní a obviňuje mne, že ho nemám ráda. Nevím, jestli jde jen o nastupující období puberty, nebo je v jeho případě již nutné vyhledat psychologa.

Děkuji za radu. Kristína
Dobrý den,
děkuji Vám za Váš dotaz. Nezmiňujete, zda Vašemu chlapečkovi někdo pomohl vzniklé trauma zpracovat? To, co zmiňujete, muselo být pro Vašeho syna opravdu šokem, musel být plný strachu, bezmoci. To, že je úzkostný, to jsou zřejmé symptomy úzkostného stavu. Také vnímám, že mu kleslo sebevědomí a dává si vinu za vše, co se přihodilo. Jeho agresivní chování a výčitky vůči Vaší osobě může být jen ventil toho, co má v sobě. Maminko, určitě bych Vás chtěla podpořit k akutní návštěvě psychologa, psychoterapeuta a veškeré posttraumatické stavy pomoci chlapci zpracovat. Myslím, že i pro Vás celá situace je tíživá. Držím Vám moc palce zdravím Martina Rezková