Změny chování u dítěte

1 Počet odpovědí:
Dobrý den,
mám dotaz ohledně pětiletého syna mého přítele. Přítel s matkou dítěte není už přes rok a půl, ale teprve od ledna spolu nebydlí. První dva měsíce jsme s dítětem vycházeli bezproblémově, další čtvrt rok nastaly problémy. Přítel upřednostňuje volnější výchovu bez pravidel a přeje si, abych se k němu chovala spíše jako kamarádka. Snažím se být z části kamarádka, z části se snažím, aby mě poslouchal (Pracovala jsem 3 roky s mladšími dětmi a nikdy jsem neměla žádný větší problém). Každopádně reakce dítěte jsou z 90% takové, že mě ignoruje nebo brečí, kdykoliv na něj promluvím. V poslední době navíc začal schválně šišlat. Projevuje se i zvýšená závislost na otci, kdy si bez něj pomalu nedojde ani na záchod, když se otec vzdálí i jen o několik metrů tak začíná natahovat k pláči. Pokaždé když se ke mně jeho otec přiblíží, tak dítě reaguje žárlivě a chce, aby šel otec za ním. Nyní se k příteli stěhuji. Společně máme obavy, aby toto jeho chování nezpůsobilo problémy v jeho dalším vývoji, a popravdě nevíme, zda je toto chování normální nebo zda by bylo už vhodné navštívit vás. Mockrát předem děkuji za odpověď.
Dobrý den,
napadá mě, jak mám chápat, že píšete vy a ne váš přítel. Zapojení nového partnera do výchovy je vhodné dělat postupně. Pokud přítelův syn reaguje takto výrazně i po delší době, bude možná potíž jinde než v tom, že jste v jeho životě nová. Asi by bylo fajn s přítelem trochu sjednodit vaše výchovné přístupy. Chce abyste jeho syna vychovávala "po jeho" nebo "po svém"? Jak sám vychází s matkou syna? Vidí to jako problém i on? Je možné, že odmítání pramení z nějakého soupeření rodičů, nebo vašeho přítele s vámi. To, že je na něm syn závislý chce nějak řešit? Pokud ano, asi by bylo fajn to řešit společně (pokud budete sdílet domácnost), případně i s matkou syna. Zkuste to s ním probrat. Dokud váš přítel nebude chtít problém řešit a zapojit vás, budete to možná muset pouze sledovat, což chápu, že může být velmi těžké.