Změna chování po nástupu do školky

1 Počet odpovědí:
Dobrý den pani doktorko,
máme čtyřletou dceru, která v září začala chodit do MŠ. V běžném životě je veselá a komunikativní, do školky se těšila. Po nástupu do školky nám přišlo zvláštní, že po vyzvednutí z MŠ je neobvykle zamlklá a nechce příliš sdílet, jak se ve školce měla, co dělali apodobně. Navíc paní učitelka na nás působí, jako člověk, který dělá to co ho příliš nebaví. Je velmi pasivní a ani se nesnaží u dětí vzbudit zájem, nebo s nimi návazat kontakt.
Chování dcery jsme na začátku přičítali aklimatizaci na nové prostředí.Po sedmi týdnech se bohužel nic nezlepšilo. Do školky se jí nechce, říká, že to nezvládá, že to či ono neumí a neše povzbuzování nemá velký efekt. Bohužel se navíc odpoledne 1-2 hodiny po návratu z MŠ za poslední týden dvakrát počůrála. I přesto, že ji hned po školce dáváme na toaletu a nic podobného se jí už dva roky nestalo. Opakovaně si stěžuje, že ji slovně "obtěžuje" spolužačka a říká jí, že nemá dělat to, či ono, že neumí počítat a další podobné nepravdy.
Máme obavu, aby běžné zvykání na školku nepřerostlo v závažnější problém. Snažili jsme se to probrat s paní učitelkou, ale i přes sliby, že se na ni více zaměří, bude jí pomáhat, a dohlížet na ni na toaltě, nenastala žádná změna. Komunikace paní učitelky s námi není o mnoho lepší, než její komunikace s dětmi.
Zvažujeme, že bychom požádali o přeřazení do jiné třídy, aby mohla změnit paní učitelku a vyhnula se problémové spolužacce. Nejsme si, ale jisti, jestli by jí další změna spíše neuškodila.

Děkujeme za Váš názor
Petr H.
Dobrý den, děkuji Vám za důvěru, se kterou se na mne obracíte. A zároveň se omlouvám,že reaguji až teď. Možná už jste situaci začali nějak řešit a už zažíváte i nějakou změnu. Z toho, co popisujete mám dojem, že jste se snažili využít opravdu všech reálných možností, jak situaci ve školce "zlepšit/změnit". Pokud dohoda s paní učitelkou nemá vůbec žádné reálné výsledky a situace u dcery přetrvává, přikláněla bych se k možnosti - probrat vše s vedením školky a zvážit variantu přeřazení do jiné třídy, pokud je to možné. Pro tento případ bych ale vnímala jako důležité, probrat předem tuto možnost nejdříve s dcerou, jak ona sama by to vnímala, jestli by souhlasila. Někdy děti už mohou navázat nějaká přátelství a nechtějí třídu pak měnit z tohoto důvodu. Nebo mohou mít obavu, jak to v jiné třídě funguje a jaké děti tam budou.. apod. Její názor je v tomto velmi důležitý. Pak dále by bylo dobré zjistit, jaký pedagog funguje v cílené "jiné" třídě, jestli by tato osoba mohla lépe vyhovovat dceři i vám. Po těchto úvahách bych navrhla domluvit se s vedením školky - zajít se i do této třídy předem se podívat, sami nebo s dcerou, na nějaký kratší časový úsek, abyste se mohli lépe rozhodnout podle vlastních pocitů - zda by zamýšlená změna byla vhodná. Pokud byste narazili např. na nevstřícnost vedení či nemožnost změny třídy a celé situace u dcery se nelepšila, navrhla bych případně i změnu MŠ. Je zde samozřejmě důležité vše pečlivě zvážit a v případě této varianty předběžně opět udělat kroky, které jsem popsala - informovat se, jít se podívat předem apod. Pro dceru by změna sice mohla být zpočátku nepříjemná, následovalo by zvykání na nové prostředí, kolektiv... Ale je dobré zvážit, jestli by tento krok nebyl pro ni "menší" zátěží než setrvávání v prostředí, na které reaguje tak, jak popisujete. V celé situaci vám samozřejmě mohou být podporou konzultace u nějakého dětského psychologa. Přeji Vám hodně zdaru, doufám, že situaci se Vám podaří zdárně vyřešit a pokud budete mít ještě další dotazy - k průběhu celého procesu - mohu je zodpovědět následně.. S pozdravem a přáním hezkého dne Jitka Záhorská