vztah s dcerou

1 Počet odpovědí:
Dobrý den, po 28 letech jsme se s manželem dohodli, že se rozvedeme. Nic k sobě necítíme a krize trvala už příliš dlouho. Máme jednu dceru - 28 let, studuje a bydlí v mém domě. Já si našla přítele, který nejen, že mě má rád, ale sdílí i moje zájmy, pomáhá mi s údržbou domu a rozlehlé zahrady. Dceři nejprve nevadil, ale teď mi dopisem oznámila, že už si nepřeje, aby k nám jezdil. Přitom mezi nimi nedošlo k žádnému přímému konfliktu. Nevím, jak se mám zachovat. Jak mám reagovat. Nechci se nechat tlačit do kouta, ale zároveň nechci narušit vztah s dcerou. Děkuji za Vaši odpověď.
Dobrý den. Vy jste nejspíše udělala rozhodnutí, které Vám dává smysl. Ukončila jste vztah, který z Vašeho pohledu už delší dobu nefungoval a navázala jiný, který je pro Vás nyní funkční a zdá se, že Vás i povzbuzuje. Pro mne je velkou otázkou, jaký smysl dává Vaše rozhodnutí Vaší dceři. Nevím, jestli jste spolu o tom někdy mluvily nebo ne. Pokud dříve nevyjadřovala žádná výrazná stanoviska, vůbec to nemusí znamenat, že si o tom nic nemyslela a že se jí to nějak nedotýkalo. Skutečnost, že jí je 28 let a je tedy dospělá v tomto vůbec nemusí hrát důležitou roli. Když píšete, že se nechcete nechat tlačit do kouta, ani narušit vztah s dcerou, působí to na mne jako kdybyste se nyní cítila být tlačená do kouta a jako kdybyste trochu riskovala narušení vztahu s dcerou. Pokud se tak skutečně cítíte, potřeboval bych vědět proč. Úplně stranou zatím zůstala otázka Vašeho vztahu k bývalému manželovi. Pokud jste to už neudělala, možná byste mohla dceři někde u kafe nebo skleničky vína vysvětlit, co cítíte k novému partnerovi, jaký má pro Váš život význam a také co cítíte k bývalému manželovi. A samozřejmě dát prostor jí, aby mohla beze strachu (např. že se urazíte) sdělit jaký vztah má ona k Vašemu novému partnerovi a také ke svému otci. Třeba se podaří, že se navzdory odlišným názorům budete vzájemně respektovat, jedna druhé dovolíte mít na věc jiný pohled a domluvíte také jaká pravidla ve společné domácnosti dodržovat. Opravdu Vám přeji, abyste nemusela být v koutě a mohla mít dál dobrý vztah s dcerou. A Vaší dceři přeji to samé ve vztahu k Vám!