úzkost, strach, panika

1 Počet odpovědí:
Dobrý den, moje 27 letá dcera trpí poslední dobou takovými neurotickými záchvaty, kdy je jí jak sama říká "divně" nemůže si lehnout a musí třeba celou noc chodit, protože její tělo je v napětí, je to velice nepříjemné, dcera už kvůli tomu vyhledala pomoc na pohotovosti. Je už z toho dost vystresovaná a vždy večer má strach. Můžete nám poradit o co by mohlo jít a jaké jsou možnosti léčby? Dcera je teď ve 4.měsíci těhotenství, ale tyto záchvaty již měla asi 2xdříve, než byla těhotná.
Děkuji za odpověď
Dobrý den, k detailnějšímu posouzení toho, o co se u dcery jedná, by bylo určitě vhodné osobní setkání. Zmínila bych tedy několik variant, které by mohly s takovým stavem souviset. V první řadě bych, vzhledem k těhotenství, doporučila konzultace s lékaři, aby se případně vyloučil jakýkoliv problém či souvislost. Pokud je všechno v pořádku, je možné uvažovat např. o úzkostech či panice. V tomto smyslu Vám chci doporučit informace v brožurce prof. Jána Praška - "Panická porucha", kterou si můžete stáhnout např.na stránkách deprese.com , Informační brožurky. Tam je popsáno nejen jak takový stav vypadá, ale také dílčím způsobem, jak je možné ho zvládnout/zvládat. Určitě bych také doporučila zařazovat pravidelně nějakou formu relaxace, zklidňující dýchání apod. A také zejména se zamyslet nad celým kontextem aktuálního života dcery a možnostmi, s čím mohou úzkosti, strach či nepříjemné myšlenky souviset... Samozřejmě celou situaci by nejlépe pomohlo vyřešit setkání s odborníkem, psychologem. Záleží na tom, pro co se dcera rozhodne a jak intenzivní a vážné své potíže pociťuje. Přeji vám oběma hodně zdaru. Jitka Záhorská