Uzavřela jsem se

1 Počet odpovědí:
Dobrý den,chtěla bych se zeptat jestli byste mi teoreticky byla schopna pomoct s mým problémem,upřímně nevím jestli je to záležitost pro psychologa. Vždy jsem byla velmi společenská,ale posledních cca 10 let jsem se hodně uzavřela do sebe. Dlouho mi to nevadilo,ani jsem to nevnímala jako problém, měla jsem svůj svět a byla jsem ráda sama a v klidu,ale poslední asi rok me to začíná trápit, chtěla bych se zase bavit s lidmi a nějak mi to nejde. Hrozně dlouho trvá než si k sobě někoho pustím. Myslíte že by mi případné sezení u vás mohlo pomoct? Předem děkuji za odpověď. Lucie (30)
Dobrý den,
předně se omlouvám za pozdní reakci na Váš dotaz, protože jsem byla na dovolené.
Děkuji za dotaz a v úvodu hned potvrzuji, že to, jak se cítíme a obzvlášť, když nás to trápí, tak je to určitě záležitostí, se kterou je možné obrátit se na psychologa či psychoterapeuta.
Z Vašeho popisu obtíží se zdá, že jste zhruba poslední třetinu svého života zažila změnu v tom, co je Vám příjemné, společenskost se postupně změnila v potřebu klidu a být sama se sebou.
Je třeba možné, že jste se vyrovnávala s různými životními okamžiky a událostmi a intuitivně jste se více uzavřela do sebe. Možná jste potřebovala mít těsnější kontakt se sebou samou. V období života do 20 do 30 let se osamostatňujeme, hledáme jistotu ve vlastní identitě, svoji profesní budoucnost, svoji partnerskou a rodinnou budoucnost atd - je to období náročné a každý se s úkoly této životní fáze vypořádává různě - hledáme se, hledáme své potřeby a v čem i jak je nám dobře. Možná Vám v tomto období z nějakého důvodu vyhovovalo mít svůj svět, ale zdá se, že cítíte, že se něco proměňuje a už Vám dřívější uzavřenost nevyhovuje.
Sezení by Vám mohlo pomoci porozumět tomu, co se s Vámi děje, s čím to třeba souviselo a souvisí, napadá mě také, že má asi nějaký důvod proč si chráníte svůj prostor a proč Vám trvá tam někoho pustit, jak píšete. Důvodů může být spousta, ale teoreticky nedokážu vybrat žádný, protože k cestě za pochopením toho, co se děje, potřebuji vždy klienta. Jdeme spolu a společně přicházíme na to, co chybí, co přebývá, co se v nás kdy děje a co to pak způsobuje, čeho se bojíme a co nám dělá radost, co nás podporuje a co dodává spokojenost ...
Pokud byste se rozhodla pro sezení ať už se mnou nebo s nějakým jiným terapeutem, mohlo by Vám to pomoci najít odpovědi na Vaše otázky a porozumět Vašemu trápení a snad i najít cestu k tomu, co byste ráda - zase se bavit, být společenská a součástí dění kolem Vás.

Přeji Vám hezký den a pokud budete chtít tak se těším na shledanou :-)
AM