Tříletý syn nekomunikuje

1 Počet odpovědí:
Dobrý večer paní magistro,

Můj dotaz se týká mého tříletého syna. Máme velký problém v komunikaci, Podle mého syn absolutně nechápe význam slov, nedokáže si je spojit s činností. Velmi málo opakuje na svůj věk. Už jsem si o tomto tématu četla spoustu informací a samozřejmě nejsem odborník, tak nedokážu určit správnou diagnózu a ani se o to nechci pokoušet, ale podle zkušeností jiných matek by mohl mít tz. expresivní vývovjovou diasfázy. Syn si rád hraje, je velmi tulivý, pohladí i cizí osobu. Pár lékařů se mne ptalo, jestli třeba není autista, zatím jsme nikde nebyli, takže nevím. Ale proto se obracím na Vás. Je možné vyšetřit syna i když nemluví? Komunikuje víceméně posunky nebo řevem. Pokud by to bylo možné, ráda se k Vám objednám.

Děkuji za odpověď
Dobrý den,
děkuji za Váš dotaz a moc se omlouvám, že odpovídám se zpožděním, ale nevšimla jsem si ho. Co se týče toho, co bych pro Vás v této oblasti mohla udělat já je následující, vyšetření je možné pozorováním a toho jak se Váš syn chová, jak komunikuje a jak rozumí Vám a jak se s Vámi domlouvá a dorozumívá, jak to vlastně vypadá. Na základě toho bych byla schopná říci více. Co je dobré, abyste věděla je, že vývoj řeči je velmi individuální, některé děti dobře mluví brzy, jiné později. Také jde o to, jestli jsou Vašemu synkovi 3 roky nebo 3 roky a 11 měsíců, neboť to je v tomto věku velmi velký rozdíl. A také je to o tom, jak mluvíte doma, co Váš synek slyší, kdo všechno s ním komunikuje atd. Potřebovala bych se Váš ještě mnohem více doptat. Pokud byste chtěla absolvovat přímo psychologické vyšetření za použití diagnostických nástrojů a stanovit diagnózu, je to trošku složitější u takto malých dětí (diagnostické nástroje pro takto malé děti nemám), ale lze to, avšak musela byste se obrátit na klinicko-psychologické oddělení v Praze např. FN Motol či FN Bulovka. Pokud Vás to trápí a máte obavy, což se z Vašeho vzkazu zdá,, určitě je dobré to konzultovat, v tomto bych Vás podpořila :) Příjemný den přeji, IK