Dobrý večer paní magistro,

Můj dotaz se týká mého tříletého syna. Máme velký problém v komunikaci, Podle mého syn absolutně nechápe význam slov, nedokáže si je spojit s činností. Velmi málo opakuje na svůj věk. Už jsem si o tomto tématu četla spoustu informací a samozřejmě nejsem odborník, tak nedokážu určit správnou diagnózu a ani se o to nechci pokoušet, ale podle zkušeností jiných matek by mohl mít tz. expresivní vývovjovou diasfázy. Syn si rád hraje, je velmi tulivý, pohladí i cizí osobu. Pár lékařů se mne ptalo, jestli třeba není autista, zatím jsme nikde nebyli, takže nevím. Ale proto se obracím na Vás. Je možné vyšetřit syna i když nemluví? Komunikuje víceméně posunky nebo řevem. Pokud by to bylo možné, ráda se k Vám objednám.

Děkuji za odpověď
Mgr. Iveta Klečková
Mgr. Iveta Klečková
Psycholog, Psychoterapeut
Praha
Dobrý den,
děkuji za Váš dotaz a moc se omlouvám, že odpovídám se zpožděním, ale nevšimla jsem si ho. Co se týče toho, co bych pro Vás v této oblasti mohla udělat já je následující, vyšetření je možné pozorováním a toho jak se Váš syn chová, jak komunikuje a jak rozumí Vám a jak se s Vámi domlouvá a dorozumívá, jak to vlastně vypadá. Na základě toho bych byla schopná říci více. Co je dobré, abyste věděla je, že vývoj řeči je velmi individuální, některé děti dobře mluví brzy, jiné později. Také jde o to, jestli jsou Vašemu synkovi 3 roky nebo 3 roky a 11 měsíců, neboť to je v tomto věku velmi velký rozdíl. A také je to o tom, jak mluvíte doma, co Váš synek slyší, kdo všechno s ním komunikuje atd. Potřebovala bych se Váš ještě mnohem více doptat. Pokud byste chtěla absolvovat přímo psychologické vyšetření za použití diagnostických nástrojů a stanovit diagnózu, je to trošku složitější u takto malých dětí (diagnostické nástroje pro takto malé děti nemám), ale lze to, avšak musela byste se obrátit na klinicko-psychologické oddělení v Praze např. FN Motol či FN Bulovka. Pokud Vás to trápí a máte obavy, což se z Vašeho vzkazu zdá,, určitě je dobré to konzultovat, v tomto bych Vás podpořila :) Příjemný den přeji, IK

Obdobné otázky

Stále hledáte odpověď. Zeptejte se na další otázku

Tato hodnota je příliš krátká. Měla by mít __LIMIT__ znaků nebo více.

• Vaše otázka bude publikována anonymně.
  • Vytvořte jednu jasně formulovanou otázku a buďte struční.
  • tázku obdrží specialisté na tomto webu. Nikoliv pouze jeden konkrétní lékař.
  • Tato služba nenahrazuje konzultaci se zdravotníkem. Pokud máte potíže nebo akutní problém, navštivte svého lékaře nebo pohotovost.
  • Otázky týkající se konkrétního případu ani žádosti o druhé stanovisko nejsou povoleny.

Zvolte si odbornou specializaci lékařů, kterým chcete položit otázku
Použijeme ho k oznámení odpovědi. Nebude publikován online.