Testování pohlavních nemocí

1 Počet odpovědí:
Dobrý den, pane doktore, poprosím Vás o radu ohledně testování na pohlavní nemoci. Existuje na území ČR pracoviště, které je schopné otestovat pacienta na všechny pohlavní nemoci? Od roku 2000 docházím na Krevní centrum v Ostravě-Porubě, kde za HIV test požadují téměř 700 Kč. Potřeboval bych doporučit pracoviště, kde za přijatelný poplatek dokáží otestovat cele spektrum pohlavních nemocí.
Děkuji za odpověď. Pavel, Ostrava.
Nevím, čemu říkáte celé spektrum pohlavních nemocí. HIV je výjimečné tím, že jde dlouho dobu o bezpříznakové onemocnění. Ostatní nemoci mají zpravidla příznaky, které se projeví do měsíce. Známe pohlavní nemoci klasické (tedy kapavka, syfilis, spíše u HIV pozitivních se může poměrně vzácně objevit ještě lymfogranuloma venereum). U nich je nesexuální přenos vzácný.
Pak je řada nemocí, které se mohou přenést i při pohlavním styku (sem patří zejména chlamydie, kondylomata, tedy HPV infekce, žloutenka typu B, opar, ale i shigella nebo svrab). Také existují potenciální sexuálně přenosné choroby jako jsou mykoplazmata a ueoplazmata, jejichž zárodky má v sobě mnoho lidí, ale jen menšině způsobují potíže a tehdy se léčí.
Klasické pohlavní nemoci, ale i chlamydie, kondylomata, opar (i ten svrab) patří do oboru dermatovenerologie. Pokud máte nějaké potíže nebo jste byl v kontaktu s některou z chorob, pak je vyšetření na pojišťovnu. V ostatních případech je musíte zaplatit. Na rozdíl od vyšetření na HIV není možné anonymní vyšetření na pohlavní nemoci.