Syndrom polycystických ovárií

1 Počet odpovědí:
Dobrý den, pane doktore.
Bylo mi zjištěno, že mám syndrom polycystických ovárií . V lednu jsem vysadila antikoncepci a v květnu mi to bylo zjištěno, po celou dobu co jsem ant. brala ( 4 roky ) mi nikdy můj lékař neřekl, že by to na sonu viděl. Navštívila jsem ještě jednoho p.gynekolega . Tento pán mi tvrdil, že na to bohužel žádný lék není a že bych měla měla zpět nasadit ant. , že antko. pro ženy s tímto syndrom je lék - protože to vyrovnává hormony, žena tedy menstruuje každý měsíc i když to není pravá menstruace a že hlavně do budoucna by taky to, že nebudu brát ant. mohlo způsobit, že bych mohla dostat cukrovku nebo by to mohlo odnést srdíčko... Můj pan doktor mi zase řekl, ať to neřeším, i když dostávám menstruaci jednou za 3 měsíce, což je u PCO normální, doporučil mi jen nějaký přírodní lék s kys. listovou s tím, že je to na to aby se znovu obnovil mens. cyklus . Problém, který řeším - že samozřejmě, tím že mám žena víc mužských hormonů, tak se mi 4 měsíce po vysazení udělala na obličeji " druhá puberta ", připadá i, že i vlasy mi začali více padat a tedy ztráta mes. cyklu . Plusy které jsem shledala a vyhovují mi, že nejsem náladová, ulevilo se mi psychicky a hlavně, zvýšení libida - s ant. jsem byla doslova psí čumák, po vysazení mě sex baví více. Má otázka zní - upřímně, nechci znovu brát horm. antikoncepci a mít zas výkyvy nálad a libida, na druhou stranu chci aby se mi hormony srovnali, vlasy mi přestali tak padat a hlavně pleť se mi zlepšila a byla jako předtím a také abych z toho neměla problémy v budoucnu, viz. cukrovka apod. Prosím, existuje něco co mi pouze dorovná ten daný hormon aby tělo tedy mělo pocit/ jistotu menstruace a srovnali se mi hormony, s čímž se samozřejmě zlepší i mé problémy a nebudu muset být zavislá na ant. ? Nebo je to jedno jestli nasadím ant. či jiný hormon a výsledek bude stejný - výkyva nálad, snížení libida ? Doopravdy už nevím, kde se zeptat. Předem moc děkuj za odpověď a přeji příjemný den. Kateřina
Milá Kateřino, dostal jsem Váš obšírný dotaz. Myslím, že hlavní problém je ten, že s Vámi nikdo pořádně Vaši diagnózu neprobral - a také jsem nevyčetl to nejdůležitější - tedy zda máte nebo chcete miminko. Syndrom PCO je závažné onemocnění, jehož podstatou je řekněme hormonální dysbalance, včetně hormonů tvořených nejen ve vaječnících, ale v nadledvinkách. celý proces vede ke změnám hormonů v hypofýze a ve vaječnících k tomu, že se postupně povrch vaječníků mění díky stále se objevujícím cystičkám, které pak tlačí a ničí zárodečný epitel ve vaječnících- toto vede k poruchám cyklu, bolestem, ale především neplodnosti.
Takže to hlavní je, zda máte či chcete mít dítě/děti a podle toho se dál rozhodnout.
Řešení jsou dvě-konzervativní, tedy hormonální a druhé je chirurgické (případně kombinace), upravit povrch vaječníků. zase ale s ohledem na to, zda je plánovaná gravidita. Může jít o to, že byste musela absolvovat IVF a tomu by se též léčba musela podřídit.
Pokud budete chtít dál poradit, bude asi nejvhodnější konzultace na nějakém klinickém pracovišti. Nevím odkud jste, samozřejmě, pokud není problém se dostavit např. do Prahy, můžete se zastavit za mnou v Sexuologickém ústavu nebo v mé gynekologické ambulanci s výsledky, které již máte a domluvíme další postup, případně Vás objednám na nějaké renomované pracoviště, které bude Váš problém řešit.(odkaz najdete na webových stránkách)
S pozdravem
MUDr.Luděk Fiala, MBA, Sexuologický ústav Praha