Syn nedokáže spát sám

1 Počet odpovědí:
Dobrý den, pane doktore, náš syn (6,5 let, přípravná třída v ZŠ) je extrémně bojácný. Dosud jsme bydleli v malém bytě, kde spal s námi rodiči a mladším bratrem (4 roky) v jedné místnosti. Nedávno jsme se přestěhovali (stejná lokalita) a on bohužel nedokáže spát v místnosti pouze se svým bratrem. V noci za námi chodí každou hodinu, vykřikuje ze spaní a hledá nás, vždy to skončí tím, že zůstane u nás v posteli. Usínáme s ním každý den, jinak by ani neusnul. Nechce být sám v místnosti ani přes den, stále chodí metr z námi. Pokud je v kolektivu kamarádů, nemá problém, na návštěvě u kamaráda usíná a spí bez problemů. Už jsme z toho velmi unavení a nevyspalí. Děkuji za pomoc, Radka
Dobrý den,
no, už jsem měl při čtení dojem, že syn je velmi úzkostný a bojácný a pak jsem si přečetl poslední 3 věty. To, že u kamaráda přespí v pohodě bez Vás je trochu v rozporu s první částí Vašeho dotazu. V čem je to u kamaráda jiné? Bylo by fajn se zaměřit na "praní se se strachem," neutíkat před ním. Zkuste si s tatínkem říci, na jaký strach by podle vás syn stačil a začněte ho připravovat na to, že se strachu postaví. Nevím, jestli hned začínat s usínáním bez vás, ale co třeba to chození za vámi? Vydržel by přes den chvíli v pokoji bez vás? Dalo by se to vyzkoušet a probrat s ním, jak to vlastně dokázal? Možná by se mohl inspirovat tím, jak se strachem zacházeli táta nebo máma v jejich dětství... Zaměřte se na překonávání strachu, podpořte ho v jeho snaze překonat ho a neutíkat před ním.
Pokud budete mít dojem, že byste raději měli někoho k ruce, kontaktujte dětského psychologa, je to docela časté téma a je fajn, když se jím zabývá celá rodina.
Držím palce!