Strach z lidí

1 Počet odpovědí:
Dobrý den, mám problém se synem (17). Je hodný, nepije, nekouří, nefetuje, netoula se po nocích, učí se dobře, ale má jakoby strach z lidí. Např. Jdem spolu nakoupit a v obchoďáku jsou jeho bývalý spolužáci, on dělá že je nevidí, ale já na něm poznám že je mu to nepříjemné. Má vysoký tlak a já mám pocit, že je to zaviněné těmito situacemi. Nic neviridi sám, protože má prý strach. Chci mu pomoci, ale nevím jak. Děkuji
Dobrý den,
co se týče vysokého tlaku krve Vašeho syna, je určitě vhodné interní vyšetření, které může přinést objasnění problému. Existují případy ( a nejsou vzácné), kdy se lidem ve stresových situacích zvýší nadprůměrně TK , který je běžně v normě (např. tzv "syndrom bílého pláště", kdy lidé mají vyšší TK jen u lékaře). Vyšetření Holter TK může odhalit, zda tomu tak doopravdy je nebo zda je vysoký tlak (hypertenze) skutečnou nemocí.
Co se týká "strachu" (spíše obav a nejistoty) Vašeho syna, jedná se nejspíš o sociální fobii. Cesta k dosažení uspokojivého stavu (dostatečná komunikace s lidmi, schopnost samostatně zařizovat věci atd.) vede přes nácvik "zvládání stresové situace". Člověk musí poznat příčiny svého stresu, přijmout je a CHTÍT to změnit. Poté následuje nácvik relaxace a zátěžových cvičení s podporou vnímavého člověka.
Zjednodušeně: Povídejte si otevřeně se svým synem o všem, co ho trápí. Zkuste ho vždycky pochopit (proč některé věci dělá), i když s nimi třeba nesouhlasíte. Pokud to nikomu neškodí (jemu ani okolí), nechte ho dělat, co sám chce. Pokud má z nějakého úkolu strach, neustupuje od něj. Pusťte se do jeho řešení, ale spolu! Vždy ho podpořte, ale víc a víc věcí nechávejte na něm. Vždy ho pochvalte, i když "uteče a úkol nedokončí", protože se pokusil - a to už stojí za pochvalu s dodatkem: "Příště to bude zase o kousek lepší a jednou to zvládneš úplně sám! Jsem tu s Tebou, pomohu Ti" :-) Hlavní je, problému se nevyhýbat, ale "jít do toho"! Nejdříve si dávat malé úkoly, které se dají lehce zvládnout a potom přidávat, ale NEVYHÝBAT SE! A cvičit relaxaci - relaxačních metod jistě na internetu najdete plno :-) Jen ho do ničeho nenutit, sám pozná, co je mu příjemné.

Hodně úspěchů!
Věra Košťálová