Současné postavení paroxetinu

1 Počet odpovědí:
Dobrý den vážený pane Doktore,

mám na Vás jeden odborný dotaz. Jaké je v současné době postavení paroxetinu v rámci skupiny SSRI? A pokud vezmeme v potaz, že léčba má být "personifikovaná", u koho by mohl být paroxetin v rámci jeho klinického obrazu lékem první volby?

Do nového roku 2016 Vám přeji vše dobré!
Dobrý den.
Paroxetin se mezi SSRI vyšší antidepresivní a anxiolytickou účinností, ale tím i vyšší míru manifestace vedlejších účinků. Paroxetin můžeme považovat za vhodný lék pro pacienty s depresivní poruchou, úzkostnými poruchami, (i pro kombinaci obou), pro pacienty se somatickými bolestivými symptomy asociovanými s depresí či úzkostí, pro pacienty s anamnézou kardiovaskulárních onemocnění. Paroxetin je vhodný pro pacienty, kteří si nepřejí být utlumeni a současně u nichž není vhodný vzestup tenze či úzkosti. Má dále určité působení, které lze s výhodou využít např. v léčbě tzv. dráždivého tračníku nebo neurotických urgentních mikcí. Dále je prokázána analgetická účinnost u bolestivých syndromů spojených s komorbidní depresí a anxietou a také účinnost v léčbě migrény. Paroxetin je díky spolehlivému účinku v léčbě úzkosti registrován pro léčbu všech typů neurotických a úzkostných poruch, od panických atak, sociální fobie, generalizované úzkostné poruchy, přes obsedantně kompulzivní chorobu (OCD) až k traumatickým a stresovým poruchám (PTSD). V některých zemích je schváleno také užití při terapii premenstruálního dysforického syndromu. Paroxetin podobně jako ostatní SSRI postihuje sexuální funkce, je ale s úspěchem podáván ve farmakoterapii předčasné ejakulace.
S pozdravem
MUDr. Kačeňák