Smrt otce a šikana - dopad

1 Počet odpovědí:
Dobrý den, je mi 16 let a asi před 3 lety mi zemřel otec. Samozřejmě mě to hodně zasáhlo, protože jsem s ním měla skvělý vztah. Od 2. stupně na základní škole jsem byla šikanována (nyní jsem na SŠ a je už vše v pořádku) a vždy takový ten člověk, kterému se posmívají, pomlouvají a podobně, nikdy jsem neměla kamarády/ky. Myslím si, že tyhle situace mohou mít nějaký dopad na můj problém.
A teď k mému problému.. Těžce se mi o tom mluví, proto jsem se rozhodla to alespoň napsat. Od smrti mého otce mám někdy špatné myšlenky, například když někam jedu s mamkou nebo i když jede jen ona sama, vyroní se mi v hlavě různé scénaře co by se asi tak mohlo špatného stát (bouračka, někdo do nás narazí apod.), bojím se, že přijdu i o ni. Nebo naopak mívám myšlenky takové, že když někam jedeme, přemýšlím, jaké by to bylo vzít volant do ruky a strhnout to ze silnice a takovéto různé "sebevražedné" myšlenky, už několikrát jsem přemýšlela nad tím jak se zabít, ale naštěstí na to nemám. To je jedna věc.. Druhá věc, někdy než usnu si, nedobrovolně-můj mozek si je prostě nahrne do hlavy, představuju taky tyto scénáře (jak o mámu přijdu). Ani po 3 letech jsem se stále asi nevyrovnala se smrtí otce jelikož někdy mi to nedá spát a například brečím a nemůžu usnout a mám myšlenky na něj. Není to sice už tak časté, dalo by se říct, jednou za měsíc, ale pořád se to děje. A chtěla bych poradit jestli se s tím vším nedá něco dělat.
A teď trochu jiné problémy, nevím jestli vy mi byste mi s tím dokázala poradit. (možná to i souvisí trochu s tou šikanou) Už několik let nemůžu chodit na veřejné WC, mám vůči nim blok (nevyčůrám se), někdy se mi sice podaří to překonat ale to na záchodech musím být pouze sama a například ve škole, musí být hodina, tudíž nehrozí že tam někdo přijde. Nevím co s tím mám dělat a zadržovat to celý den v sobě není zrovna zdravé, to vím. Tak jestli by mi něco nepomohlo to překonat úplně. To je jeden problém a druhý.. Už asi přibližně tak 3 roky mám problémy s vyprazdňováním se a napadlo mě, jestli to nemůže být i z toho stresu co mi způsobila smrt otce a šikana.
Děkuji Vám mnohokrát za odpověď.
Vážená slečno,

dovolte mi, abych Vás ocenila za Vaši odvahu zeptat se veřejně na bolesti
a trápení, které jste ve svém životě prožila. Upřímně si cením Vaší
otevřenosti. Co se týče šikany, pokud se děje dlouhodobě a v plné síle,
může mít neblahý vliv na rozvoj osobnosti mladého člověka a zanechat na
jeho dušičce jizvy a šrámy, které mohou vyplouvat na povrch i jindy, kdy
to s tím zdánlivě nesouvisí, je většinou potřeba zapracovat na
znovunabytí sebeúcty a rozvoji autentičnosi člověka, který se stal obětí
šikany.... Nezoufejte a přijďte si o Vašem problému promluvit, ať už ke
mně nebo v případě velké vzdálenosti k jinému psychologovi. Vždy je dobré
traumata nepotlačovat, ale zpracovávat, což je pro člověka který něco
podobného zažil velmi obtížné, proto jsou tady odborníci, aby Vám pomohli-
včetně bolesti související se ztrátou Vašeho milovaného tatínka.... Se
vším se dá něco dělat, jen se musíte sama rozhodnout, že opravdu chcete
být znovu šťastná a dát tomu šanci :)
Co se týče problému s vyprazdňováním, jsem si téměř jista, že to u Vás
souvisí s psychosomatickými problémy, nejspíš jste si v sobě vytvořila
blok, jako obranu před okolím, které se k Vám chovalo ohrožujícím
způsobem, naučila jste své tělo být tzv. "permanentně v pozoru", před
možným hrozícím nebezpečím, proto ty problémy na veřejných místech...

Vážená slečno, neváhejte mi zavolat na tel. čísle uvedeném v sekci
kontaktů viz. výše..., ráda Vás uslyším a podle Vašich i mých možností
společně vyřešíme, jak Vám lze pomoci, jsem přesvědčena o tom, že to
půjde!
Už teď se na Vás těším!
Se srdečným pozdravem Anna Tumlířová.