Sjögrenův syndrom

1 Počet odpovědí:
Dobrý ddn, je mi 20let a už v mládí mi diagnostikovali Sjogrenův syndrom. Nikdy jsem se tím moc nezabýval a nepřipouštěl si to, ale v poslední době jsem se rozhodl, že s tím začnu bojovat. Za jako největší problém považuju zápach z úst(ústní hygienu pravidelně dodržuju 2x-3x denně který si ale myslím, že souvisí s nějakým jakoby zánětem v krku a taky dýchacích cestách(rýma, hleny). Někdy (hlavně v zimě) se to natolik zhorší, že to přechází až do hnisavé angíny. Po ránu mám dost vyschlo v puse a vlhkost očí na tom taky není nejlépe.

Sportuju a momentálně jsem v životní formě, užívám multivitamin, kolostrum; glutamin, který jsem slyšel, že taky přispívá imunitě a jím dost zeleniny a ovoce.

Jsem celkem zoufalý,myslím, že tyto potíže ze mě udělali introverta, kterým ve skutečnosti nejsem... Rád bych žil společenský život, ale se SS to asi ani nejde...
Vážený pane, v patogenezi SS se uplatňují autoimunní imunopatologické pochody,vedoucí k atrofii žlázového parenchymu,dochází tak k atrofii sliznic polykacích cest,ke xerostomii atd.Terapie je obtížná,převážně symptomatická, podávají se sialogoga, vit. skup B,kortikosteroidy a při těžkém průběhu i imunosupresiva Hnisavá angína však obvykle bývá nezávislá..Bohužel, více Vám nemohu poradit
S pozdravem a přáním hezkého dne MUDr. Pavel Ovísek