Dobrý den. Rád bych se zeptal jaký máte názor jako pediatr na tzv. šátkování. Máme dvouměsíčního syna a manželce se to hrozně líbí. Já ale mám obavy, aby se mu v šátku a podobných úvazech neničila páteř nebo mu to jinak neubližovalo. Děti by se prý neměli nechávat sedět kvůli páteři a šátkování mi příjde úplně stejné. Dítě je v něm taky ve vertikální poloze a podepřené za zadeček. Děkuji za odpověď.

MUDr. Ladislav Hanousek
Pediatr
47 názor
Hradec Králové

Dobrý den. Když pohlédnete do fylogeneze lidského rodu, tak mnohem větší dobu, než postýlky či kočárky, se používaly různé druhy úvazů a šátků, ve kterých matky děti přenášely. Z toho lze usuzovat, že tato poloha nebyla nějak zásadně škodlivá, byť byla dána spíš situačně. Představíte-li si však orgány dítěte, připadá mi poloha na zádech, nebo ještě lépe na bříšku výhodnější. Zejména při poloze na bříšku dochází k posilování tzv. paravertebrálního svalstva páteřního, a to je pro budoucí vývoj dítěte v době, která je co do pohybových stereotypů zásadně odlišná od dávné i nedávné minulosti, velmi žádoucí. Své děti i vnuky jsme měli klasicky v postýlce či kočárku a asi bych tuto polohu preferoval.

Stále hledáte odpověď. Položte další dotaz