Replastika PZV

3 Počet odpovědí:
Dobrý den prosím o radu, je mi 29 let, v září 2015 jsem měl uraz pravého kolene a akutně dělaná arthroskopie- Operační diagnoza je fract chondralis pl. tibiae 1krat 1cm, fract. chondralis CLF 0.5 krat 0.5 cm LCA plasticam ante annos.V roce 2002 jsem prodělal plastiku PZV tohoto kolene stěpem z hamstringu. Byla mi nabídnuta replastika vazu od nedobrovolného dárce jedním orthopedem, druhý nabízí replastiku pomocí BTB štěpu. Chtěl bych se zeptat na váš názor děkuji
Dobrý den,
nejprve je třeba si říci, jestli je replastika LCA nutná a indikovaná. Nutné je řešení tehdy, pokud pacient má opět nestabilitu kolene po novém přetržení LCA. Při indikaci je třeba dbát na celkový stav kolene. Plastika udělaná na koleni s již destruktivními změnami na chrupavkách sice koleno ustabilizuje, ale dojde ke zhoršení bolestí kolene z tzv. utažení.
Pokud se tedy pro replastiku rozhodneme, tak ve Vaše případě jsou dvě možnosti - štěp z dárce, či BTB z postiženého kolene. Štěp z dárce má nevýhody : pomalejší vhojování, možné riziko přenosu infekčních chorob /minimální/ a výhody : nutný menší operační přístup a rychlejší čas operace /štěp je již odebrán/. BTB má nevýhody : nutný řez předního kolene asi 8-10 cm k odběru štěpu, další oslabení funkce kolene - síla natahovače a výhody : jedná se vlastní tkáň s rychlejším a jistějším vhojením bez rizika přenosu infekčních chorob.
Nedá se tedy jednoznačně řící co je lepší, záleží též na osobním přístupu pacienta - zda nevadí štěp z dárce. Obecně je více užívaná metoda štěpu dárce na replastiku LCA. Dobré výsledky lze dosáhnout oběma metodami. Take bych se orientoval tím, s kterou metodou má dané pracoviště více zkušeností a které preferuje.

S pozdravem Jíra