REntgen v 1. měsici tehotenstvi

Dobrý den paní Doktorko,
Jsem těhotna, poslední minstruaci jsem měla 5.9., byla jsem na vyšetření u gynekologa, při první návštěvě řek, že vše je v pořadku, že to je 7.týden podle ultrazvuku. Při další návštěvě cca za týden řikal, že to odpovida zase 6-7 týdnem, že to nevypada dobře, další výšetření jsem sbsolvovala dnes, po dvou týdnech od předcho a zase to odpovida zase 7.týdní, a krevní testy na hCG taky. Byla jsem na rentgenu kolena 26.9, když jsem ještě netušila,že můžu být těhotna. Pan doktor řka, že to nerozvijení plodu muže byt tímto způsobeno, a že když se příšti týden nic nezmění budu muset podstoupit potratu. Chtěla bych se Vás zeptat zda rentgen může mít takový vliv.
Děkují za Váš názor

EK
Ionizující záření může mít vliv na vývoj plodu, nicméně tzv. zamlklé těhotenství může mít celou řadu příčin a nemusí s prodělaným RTG vyšetřením vůbec souviset.

Dobrý den, byl mi postoupen Váš dotaz. Někdy se stává, že se plod na začátku gravidity nevyvíjí, někdy se růst zastaví a plod třeba i odumře, říká se tomu zamlklý potrat tzv, missed grav. Důvody mohou být různé, většinou se po nich ani nepátrá, pokud není příčina zcela jasná, úraz, genetika, závažné onemocnění apod. Samozřejmě, RTG vyšetření není na začátku gravidity nic příznivého, ale nesváděl bych to v tuto chvíli na to. Ještě zpátky ke graviditě, pokud jste byla v 7. týdnu na UZ a grav. byla potvrzena, musela již být zřetelná akce plodu, pokud při dalších vyšetřeních růst stagnoval, je důležitá nejen akce plodu, ale také hodnota HCG, která v případech, kdy je hrozící zamlklý potrat, se nezvyšuje dost razantně nebo dokonce stagnuje či klesá. V každém případě počkejte na další UZ vy. a odběry krve na HCG a pokud to nebude v pořádku, musíte na kyretáž (vyčištění dělohy), pak nedoporučuji alespoň 3-6 měsíců neotěhotnět, protože i malé těhotenství udělá změny a tělo a ženské orgány se musí dostat do normálu po proběhlém šestinedělí. Z Vašeho vyjádření jsem nepochopil, kdy jste tedy zjistili ten 7. týden - kdy bylo vyšetření u gynekologa, ale pokud jste otěhotněla v září, tak patrně byla ovulace někdy kolem 19.9. takže jste byla při RTG vyš. zcela na začátku grav., což by mohlo spíše vést k tomu, že se těhotenství potratí hned na začátku, pokud je expozice silná, ale ani to nemusí být pravidlem. Bohužel nyní se již nedá prověřit, co vedlo ke stagnaci růstu. Pokud skončí tato gravidita, bude určitě dobře doplnit nejrůznější vyšetření před další plánovanou graviditou, to již s Vaším gynekologem proberete.
Držím palce, s pozdravem
MUDr. Luděk Fiala, MBA, Sexuologický ústav 1.LF a VFN