radu od Ortopeda na stanovení výše bolestného

Stal se mi pracovní úraz v roce 2015- vymknutí kolene + po 6 měsíc opercace - plastika ( po celou dobu 9 měsíců jsem na neschpence a úraz mi byl uznán ve 100%..) a já se ptám podle čeho mě bude bodově hodnotit můj ošetřující lékař - ortoped pří stanovení výše odškodného... . ( vím, že za bod od nového je 250.-....ale to je tak vše..). Ideálně, kdyby jste mi poradil, kde to mohu najít nebo kolik od - do maximálně mohu dostat bodů? ( Vím, že mohu jako pacient žádádat svého lékaře, aby provedl ohodnocení bolesti podle zrušené vyhlášky č. 440/2001 Sb,ale já nevím jestli by to pro mě bylo příznivější.. nebo co je pro mě nejlepší, abych věděl,že např.: dle zrušené vyhlášky to bude dle nařízení vlády č. 276/2015Sb asi : 15.29 Podvrknutí kolena - za 50 bodů + 15.34 přetržení křížového vazu kolenního za 80 bodů je 130 bodů a nikde jsem tam nenašel (body..),že mi byla dělána operace plastikaLCA BTB - dva vstřebatelné šrouby a 9 měsíců nemocenská... což také bolelo..... Předem moc děkuji za jakoukoliv pomoc
J emožné navštívit naši ambulanci a nahlédneme do nové vyhlášky

Dobrý den, v této problematice a jejích nových změnách se dokonale neorientuji. Kromě výše uvedeného bodového hodnocení se též hodnotí bolestné za operaci- tj. rána v koleni podle příslšných bodů. Lékař vyplňující formulář také může zvýšit bodové ohodnocení o 50% snad i více, pokud jej dobře zdůvodní. Tak alespoň takto. S pozdravem dr. Dobiáš
posudek bolestného provádí ošetřující ortoped na základě znalostí všech okolností pacientovy problematiky. Pracovní úrazy se dle posledních právních názorů posuzují stále podle vyhlášky 440/2001. Příslušný úraz je hodnocen určitým počtem bodů, operační výkon je hodnocen podle rozsahu a hloubky operačního přístupu. Počet bodů je v tomto případě násoben 120. Výsledek je suma odškodnění v korunách.
Nařízení vlády 276/2015 s vyšším stupněm ohodnocení se stanovuje na poškození např. při autonehodě či jiné poranění další osobou.
S odstupem minimálně roku od úrazu je možno další odškodnění - tzv. ztížení společenského uplatnění, kdy se posuzuje funkční omezení. Ve Vašem případě možné omezení hybnosti kolene, viklavost nebo vyosení kloubu. Nutno je v posudku dovysvětlit, jakým způsobem se ztížilo vaše společenské uplatnení danným omezením. Například změna práce, omezení sportovní činosti atd. Tento trvalý následek je též hodnocen počtem bodů, pak krát 120, výsledek je suma odškodnění.
Tímto způsobem většinou odškodnění probíhá bez problémů, zaměstnavatel je pojištěn na úraz pracovníků, pojišťovna vypočítanou sumu vyplatí.
Pokud budete požadovat jiný typ odškodnění, je nutno to dále řešit po poradě s právníkem.
S pozdravem Jíra

Obdobné otázky