Prosím pomoc

1 Počet odpovědí:
Dobrý den pomozte mi prosím, mám přítele který nezvládá svou agresivitu.. je extrémně zarlivy a paranoidní, jeho střed vesmíru je jen on.. nevím jak dal a chci mu pomoct :(
Dobrý den,
chápu, že Vaše situace je asi už pro Vás obtížně zvladatelná. Problém je však bohužel v tom, že pomoct Vašemu příteli pravděpodobně nemůžete, pokud on sám nevnímá situaci jako nutnou řešit. Abyste předešla hádkám a agresivitě, tak se můžete snažit ustoupit a vyhovět jeho požadavkům, ale to jste patrně asi už dělala a poznala jste, že to ke zlepšení nevede a naopak se jeho chování stalo intenzivnějším. Jde o to, že žárlivého a podezíravého většinou žádný argument nepřesvědčí. Věrnost se dokázat nedá a žárlivec má stále intenzivnější pocit, že je "chytře" podváděn.
Jestli je možná nějaká změna, musí ji chtít on sám. Můžete mu navrhnout, pokud to jeho samotného trápí, že je to řešitelné a může se pokusit s podporou terapeuta o změnu. S démonem žárlivosti bojuje řada lidí a mnozí by se jí rádi zbavili, mají pocit, že ničí je samotné, chtějí cítit a zažívat jinak a nedaří se jim to. Je to psychická obtíž jako každá jiná - úzkost, strach, deprese.
Pokud, jak píšete, je však středem vesmíru jen on a nebude mít zájem cokoli měnit, doporučila bych Vám samotné konzultaci poradensky nebo terapeuticky, abyste si s pomocí nezávislého odborníka pokusila ujasnit, co chcete, co od vztahu očekáváte, zda máte nějaké hranice, které už nechcete překročit, co pro Vás vztah znamená a jak si představujete Vaši další budoucnost. Vaše situace není lehká, dodporučila bych Vám uvažovat nad tím, co nyní potřebujete hlavně Vy sama, jak se můžete postarat o sebe, píšete, že nevíte jak dál. Pokud se rozhodnete v budnoucnu odejít, nebude to totiž asi jednoduché, protože v těchto typech vztahů panuje určitá forma závislosti, která nutí setrvávat i za okolností, které racionálně vyhodnotíte jako naprosto nepřiměřené, ale opustit partnera hned tak nedokážete.
Máte obě možnosti, jak ve vztahu zůstat, tak z něj odejít. Je dobré si ujasnit, co by která možnost znamenala. Člověk zvládne mnohé, pokud ví, že to tak chtěl, že to byla jeho volba.
Přeji Vám klidnější časy a přeji Vám také, aby Váš přítel chtěl s Vámi Vaši společnou situaci řešit ku přospěchu Vás obou.
AM