Problém s úzkostí

1 Počet odpovědí:
Dobrý den,

je mi 19 let, studuji na střední škole. Nedávno se u mě rozvinul dosti vážný problém, že nedokážu řešit stresové situace. Mám problém číst cokoliv nahlas před třídou (referáty, prezentace), mám problém jít se nechat vyzkoušet k tabuli, nebo i něco na ní jít napsat. Dřív sem se ve škole i sám hlásil. Mám problémy i v životě mimo školu, i když ležím v postely, nebo sem venku, či například jedu dopravním prostředkem. Vždy mě přepadají pocity uzkosti a velkého neklidu. Měl sem tyto problémy již dříve, nicméně teď nabraly na velké intenzitě a nemůžu se jich zbavit, když mě přepadnou takové pocity tak mi začne bušit srdce, začnu se potit a třesou se mi ruce i hlas. Nyní mám problém říct si řidiči autobusu o jízdenku, či si něco objednat v obchodě. Zvládnu to sice, ale s velkým stresem a úzkostí. Citím se takto již několik týdnů a je to stále horší. Chtěl bych vyhledat pomoc a zeptat se co bych s tím mohl eventuálně dělat. Děkuji.
Dobrý den,
moc se Vám omlouvám, že na Váš dotaz odpovídám s velkým zpožděním (byla jsem napřed pracovně a pak z důvodu dovolené pryč).
Úzkost je velice nepříjemný stav, někdy může až tak ochromit, že nedokážeme běžně fungovat, a proto je určitě moc dobře, že se s tím nechcete smířit a rád byste své trápení zkusil nějak řešit.
Bylo by dobré zkusit třeba při terapeutických sezeních postupně zpětně objevit okolnosti a období, kdy se problém začal objevovat silněji, jak píšete. Zkusit zjistit, s čím by mohl souviset.
Píšete, že to sice zvládnete, ale s velkým stresem a úzkostí - jste bojovník, což je moc fajn, nechcete se dát, zkoušíte překonávat sám sebe i v situaci, která je těžká. Dříve jste dokázal i ve stresové situaci reagovat dostatečně, dokonce píšete, že jste do nich vstupoval sám - hlásil jste se, byl jste aktivní i ve chvíli, kdy jste měl podat výkon a něčemu čelit. Věřím tomu, že někde uvnitř tyhle možnosti stále máte. Nedokážu Vám nyní odpovědět, jak se stalo, že k nim teď nemáte přístup, že naopak zažíváte paniku s bušením srdce, třesem a další obtíže, které Vás trápí. Ale předpokládám, že to s něčím souvisí, že intenzita postupně narostla z nějakého důvodu.

Tyto potíže se dají také ovlivňovat medikací - někteří lidé, které úzkost a panika ochromuje tak intenzivně, že nemohou běžně fungovat mohou cítit při použití léku na zklidnění úzkosti podporu a pomoc. Já sama nejsem zastánce medikace jako první volby, ale na druhé straně respektuji, že někdy je na naši psychiku kladený tak velký nárok, že třeba i jen dočasně je dobré ji podpořit, aby byl prostor k terapeutické práci, která by měla dlouhodobější efekt.
Bylo by tedy dobré s nějakým terapeutem Vaši situaci probrat a dojít k tomu, jak by bylo možné ve Vaší situaci dál postoupit, abyste pocítil úlevu a úzkostné pocity byly méně intenzivní a méně časté.

Přeji Vám, aby se Vám dařilo lépe a stresové situace jste začal opět zvládat tak, aby pro Vás nebyly trápením.
Mějte se hezky
AM