Problém s dcerou

1 Počet odpovědí:
Dobrý den, pane doktore,
v posledních cca 2-3 měsících se několikrát u mé 9-leté dcery vyskytl zvláštní stav, že najednou měla pocit potřeby něco mačkat, zakousnout se do něčeho, provázený pocitem tlaku v čele. Tento stav trvá tak 5 minut, po tu dobu dcera tiskne zuby a zatíná pěsti. Ne však křečovitě. Stavům nepředchází žádné rozrušení, hádky apod. Výskyt je nepravidelný, někdy se to opakuji po pár dnech, jindy po týdnu i déle.Dcera je od mala citlivější, někdy ji rozhodí i banality, ale většinu času je to spokojeně vypadající dítě. Vztahy ve škole probíráme často, tam je vše v pořádku. Tyto její stavy mne znepokojují. Na jakého odborníka se mám obrátit?
Děkuji
Dobrý den, pokud je to způsob, jak se odreagovat, nebo odbourat napětí, asi bych zkusil společně s dcerou najít vhodnější způsob. Jinak bych byl k podobným projevům tolerantní. Pokud je dcera citlivá, bude potřebovat častěji vybít napětí v těle (takto zhruba fungují tiky), což nejde nijak zakázat a omezovat, spíše hledat vhodnější způsoby odreagování. Já si například často hraju s propiskou :) Zatínání a povolování svalů ale funguje rovněž (všimněte si, jak se protahují sportovci před závodem). Zkuste doma probrat, jak se kdo v rodině uvolňuje, třeba dceři bude vyhovovat i jiný způsob. Pokud to budete chtít řešit odborně, asi je to na psychologa, možná i neurologa. Martin Z.