plačící dítě

1 Počet odpovědí:
Dobrý den, mám 4,5 letou dceru, která pláče ve školce, na kroužkách. Vloni v září se jí narodil brácha a ona začala chodit akorát do školky. V podstatě celý rok proplakala. Nyní asi prvních14 dní plakala ve školce, teď už přestala. Ale na kroužkách máme to stejné trápení. Chtěla chodit tancovat, tak jsme ji přihlásili na tanečky, ale jakmile přijde do dveří, začne ustavičně plakat a nepřestane. Když jí někdo něco řekne, začne hned bulet. Nechce si hrát ani moc s dětmi,které nezná. Nebo které jí odporuje. Ovšem pokud je mezi dětmi, které zná a které jí poslouchají, tak je úplně jiná a je ve svém živlu....
Dobrý večer,

děkuji, že jste mě oslovila s "nákresem" situace, která Vás trápí.

Píšete, že Vaše dcera často plakala ve školce v minulém roce a to v době, kdy se jí narodil sourozenec. Děti reagují na změny, vždy záleží na mnoha faktorech - jaký mají temperament, jak často bývaly před nástupem do MŠ v dětském kolektivu, jak se rodina kontaktuje s jinou rodinou ( styk s dětmi ) atd. Je tedy jen přirozené, že v době velké změny ( narození sourozence ) a tedy i změny v "pozornosti směrem k sobě" – představuje změněná rodinná situace pro dítě určitou zátěž, na kterou reaguje. Každé dítě reaguje s jinou intenzitou. A tato velká změna ( narození sourozence ) byla spojena v rámci Vaší situace i s další změnou – nástupem do MŠ. Nástup do MŠ každé dítě prožívá jinak ( citlivější děti reagují plačtivěji, postupně se ale i tyto na situaci adaptují ). Co se týče prožívání dítěte - opět záleží na mnoha faktorech, které je ovlivňují ( pro větší porozumění situaci by bylo určitě vhodné využít konzultace s odborníkem ).

Některé děti vstupují do nových situací ( kroužky ) rychle, jiné pomaleji. Každé potřebuje svůj vlastní čas, tempo, které je dobré respektovat. Zároveň je potřeba si uvědomit, že dítěti se např.líbí tanečky, ale nemůže "vyhodnotit", jak se bude cítit mezi cizími dětmi, jestli bude rozumět instrukci ( má vykonat určitý pohyb ) atd. Někdy napomůže např.iniciativa rodiče ( pomůže dítěti s tanečkem, bude přítomno na 1. hodině atd ), vždy však záleží na možnostech situace. Ke zjištění okolností, které ovlivňují chování dítěte, by bylo možné využít konzultace s odborníkem, neboť jen "načrtávám možné kombinace", těchto však může být celá řada a velmi podstatný je rodinný kontext, který zde nerozepisuji.

Přeji Vám, ať se daří jen lépe.