Opožděný vývoj u dítěte, čekat nebo jít k odborníkovi?

1 Počet odpovědí:
Dobrý den,
máme 2,5 roční dceru. Zdá se mi, že je v některých věcech "pomalejší" než její vrstevníci. Zatím se stále nerozhovořila, používá pár slov a pak takové "své" slabiky a slova. Stává se nám, že třeba začne křičet. Připisuji to tomu, že se právě nedokáže vyjádřit jinak. Ale někdy marně hledám příčinu, co se jí zrovna nelíbí. Dle mého ale slyší, protože upozorňuje na drobné zvonění či rozumí, když jí něco říkáme.
Zároveň se od jara snažíme naučit jí bez plenek, ale zatím také nic moc. Přes den už jí plenky dávám jen na spaní a ona dokáže vydržet se nepočůrat se, ale ani se nevyčůrá. Podezírám jí, že ví, že na spaní (polední i noční) dostane plenu a prostě vyčkává. Jenže když se pak více napije, tak to samozřejmě nevydrží. Minulý víkend se už zadařilo, že si 3x svým způsobem řekla a vyčůrala, ale pak zase nic.
Mezi děti chodí, ale nějak extra se nezapojuje. Ikdyž teď pozoruji mírné zlepšení. Začala chodit do MŠ, zatím alespoň na 1,5 hodiny. Mysleli jsme, že jí to prospěje, když se více dostane do kontaktu se svými vrstevníky a není jen se mnou a s mladším bratrem (3 měsíce) doma.
Můj dotaz tedy je, zda-li bychom s ní měli dojít k nějakému odborníkovi, nebo je ještě čas vyčkat, jestli se to nesrovná? Konzultovala jsem to i s dětskou lékařkou, která mi řekla, že to vypadá na nějaký psychický blok, ale že by do těch 3 let ještě vyčkala. Já vím, že se děti nemají porovnávat, že každé dítě má svůj čas, ale ono je to občas strašně těžké vidět, že většina už toho tolik umí a naše dcera se nám někde "zasekla". Máme ji samozřejmě strašně rádi a neradi bychom něco podcenili.
Děkuji za Váš čas a odpověď
Dobrý večer,

děkuji za Váš dotaz.

Snažíte se popsat aktuální úroveň dovedností Vaší dcery, ale pro odpověď, zda je vývoj v pořádku, to nemůže být dostačující, neboť zde je potřebný podrobný rozhovor s odborníkem a vyšetření dítěte dětským klinickým psychologem.

Určitě by bylo vhodné kontaktovat odborníka.

Přeji Vám jen dobré.