odloučení 2,5 letého dítěte od matky

1 Počet odpovědí:
Dobrý den, měla bych odjet na 17 dnů mimo republiku a obávám se, aby to moje dcera 2,5 roku zvládla. V té době se o ni bude starat moje maminka a manžel. Může jí takové odloučení způsobit nějaké trauma? Otevřeně s ní o tom mluvím, že budu pryč, že se o ni bude starat babička, velmi dobře komunikuje a je celkově hodně šikovná a zatím to přijímá velmi statečně. Ale ta časová linka je pro ni samozřejmě neuchopitelná. Existuje nějaká cesta, jak to nejlépe překlenout? resp. jak na to dítě připravit?Děkuji, Kateřina
Dobrý den, odloučení od matky může být traumatické především v případě, pokud dítě nemůže být ani s dalšími blízkými osobami. 2 týdny nejsou krátká doba, ale myslím, že s babičkou a tatínkem to dcera zvládne. Navíc nebudete pryč "úplně", doporučuji si volat, či se vidět přes počítač, zkrátka být stále přítomná v jejím životě. I tak počítejte s tím, že se jí bude stýskat a bude potřebovat více péče a tolerance od babičky a tatínka. Po Vašem návratu bude rovněž nejspíše potřebovat s Vámi být víc v kontaktu a respektujte, že se nebude chtít od Vás příliš odlučovat, přecejen to bude nová zkušenost. To, že to s ní probíráte, je nejlepší. Možná by si mohla třeba odpočítávat, kdy se vrátíte (vybarvování políček), může s tatínkem plánovat, jak se budete vítat, co pak budete dělat. Musí vždy vědět, že spolu stále jste v kontaktu a kdy odloučení skončí. I tak to může být těžké, takže mějte velké pochopení pro její stýskání a vyžadování kontaktu s vámi po vašem návratu. Martin Z.