od ortopedie k neurologii

3 Počet odpovědí:
Dobrý deň, chcela by som sa informovať o možnosti i ked si uvedomujem, že určovanie diagnozy na diaľku je nielen komplikované ale často bezúčelné, i tak to skúsim, mám 24 rokov-žena a primár ortopedie mi diagnostikoval artrozu kycel.kloubu I-II a asymetriu a zošikmenie panve doľava s LS skoliozou a diskopatiou a rotaciou stavcov L4/L5 a L5/S1 + (torakálna skolioza-tu mám od detstva). Problemy zacali pred 2 rokmi, kedy som po obvyklej bežeckej trase ostala ležať na posteli v bolestiach neschopná vstať, bolesti boli hlavne v oblasti panvePo navsteve p.primara o 3 dni, mi povedal, že bolesti sú v dôsledku svalovej nevyváženosti panve. Chôdza mi však robila problem,kvoli kyčel.klbu. Po mesiaci rehabilitacii sa mi stav opokojil, odvtedy pravidelne cvicim cviky na panev, kyčle a chrbticu, pravidelne uzivam chondroprotektiva s obsahom hlavne glukosaminu a chondroitinsulfatu,snazim sa športom nepremahať a schudla som 7 kg( vyska 168 a vaha 59). Pred tyzdnom som navstivila ineho doktora-ortopeda, ktory skonštatoval, že rotacia panve ,,nie je az tak dramaticka" a artroza tiež,, nie je ,, taká strašná", urobil mi nove RTG snimky kycli, kde bol vidieť určitý stupeň opotrebovania v klbe, ale ,, nie je to až take zlé". Pričom mi predosly primar ukazoval na RTG osteofyty, ktore boli v okoli znicenej casti klb.povrchu, ale skutočne na nových RTG snímkoch nebolo opotrebovanie v takej miere. Následne, tento novy p.doktor skonštatoval, že moje bolesti pochadzaju z neurolog.problemu v dosledku možnej komprimacie medziobratlovej plotenky obratlami v krizovej oblasti. Usudil tak aj na zaklade novych priznakov,ktoré ma donútili navstivit dokotra a to, že sa mi zacinaju objavovať priznaky uz cca mesiac a to trpnutie nôh, slabosť v končatinách a častá ,,lámka kostí" ( ľudovo nazvane, neviem ako sa to povie odborne,ale pocit akoby vam lamali kosti, neviem to porovnať s reumatic.bolestami, nakolko neviem,ako bolia kosti pri reume, pardon). Často mám taku slabosť v nohách, že mi je ťažko ohnúť prsty, nie je to nemožné,ale musím vynaložiť veľkú vôľu. Bolesť sa od holenných kostí šíri ku kyčel.klbom a obopína celú panev, takto preležím aj cely deň. Inak športujem, behám, bicyklujem, turistika a behám s bežec.obuvou po makkom povrchu, avšak asi posledné 2 mesiace nebežím, len cvičím rehabilitačné cviky a pravidelne sa prechádzam. Som študentkou a často prestojím celé hodiny, a často sa vyskytnú bolesti z dlhého státia, sedenia, zo zimy, či po športe. Teda môj dotaz je, či návšteva neurologa mi nejakym sposobom pomôže( myslim aj na naslednu možnú terapiu),nakoľko mám mierne obavy z prístupu na neurologii, min pol ročného čakania. Posledne mi bola odporucena neurolog.prehliadka a p.doktor vyjadril nazor, že by pomohla aj myeolografia, na ktorú by som čakala dalsi pol rok minimálne. Popr aký ma progres takýto stav. Ďakujem za Váš čas, pochopenie a odbornú radu. S pozdravom Bára
Dobrý den Báro. Z vašeho velmi podrobného a výstižného vylíčení mám rovněž dojem, že příčinou vašich výrazných obtíží bude asi páteř a ne kyčelní klouby. Jako přínosné bych viděl vyšetření NMR (nebo též MRI- magnetická rezonance bederní páteře). Ukáže změny na obratlech a discích ve vztahu k nervovým strukturám. Další závěr by měl udělat neurolog na základě neurologického vyšetření ve vztahu k výsledku NMR. Několikaměsíční čekání na vyšetření se mi zdá neúnosné, může hrozit i poškození nervových struktur. Neurolog by vám měl doporučit léčbu- rehabilitační, medikamentózní anebo případně operační. Vyšetření se snažte provést co nejdříve, neznám podmínky na Slovensku, ale rok to odkládat nedoporučuji. S pozdarevm dr.Jan Dobiáš