od ortopedie k neurologii

Dobrý deň, chcela by som sa informovať o možnosti i ked si uvedomujem, že určovanie diagnozy na diaľku je nielen komplikované ale často bezúčelné, i tak to skúsim, mám 24 rokov-žena a primár ortopedie mi diagnostikoval artrozu kycel.kloubu I-II a asymetriu a zošikmenie panve doľava s LS skoliozou a diskopatiou a rotaciou stavcov L4/L5 a L5/S1 + (torakálna skolioza-tu mám od detstva). Problemy zacali pred 2 rokmi, kedy som po obvyklej bežeckej trase ostala ležať na posteli v bolestiach neschopná vstať, bolesti boli hlavne v oblasti panvePo navsteve p.primara o 3 dni, mi povedal, že bolesti sú v dôsledku svalovej nevyváženosti panve. Chôdza mi však robila problem,kvoli kyčel.klbu. Po mesiaci rehabilitacii sa mi stav opokojil, odvtedy pravidelne cvicim cviky na panev, kyčle a chrbticu, pravidelne uzivam chondroprotektiva s obsahom hlavne glukosaminu a chondroitinsulfatu,snazim sa športom nepremahať a schudla som 7 kg( vyska 168 a vaha 59). Pred tyzdnom som navstivila ineho doktora-ortopeda, ktory skonštatoval, že rotacia panve ,,nie je az tak dramaticka" a artroza tiež,, nie je ,, taká strašná", urobil mi nove RTG snimky kycli, kde bol vidieť určitý stupeň opotrebovania v klbe, ale ,, nie je to až take zlé". Pričom mi predosly primar ukazoval na RTG osteofyty, ktore boli v okoli znicenej casti klb.povrchu, ale skutočne na nových RTG snímkoch nebolo opotrebovanie v takej miere. Následne, tento novy p.doktor skonštatoval, že moje bolesti pochadzaju z neurolog.problemu v dosledku možnej komprimacie medziobratlovej plotenky obratlami v krizovej oblasti. Usudil tak aj na zaklade novych priznakov,ktoré ma donútili navstivit dokotra a to, že sa mi zacinaju objavovať priznaky uz cca mesiac a to trpnutie nôh, slabosť v končatinách a častá ,,lámka kostí" ( ľudovo nazvane, neviem ako sa to povie odborne,ale pocit akoby vam lamali kosti, neviem to porovnať s reumatic.bolestami, nakolko neviem,ako bolia kosti pri reume, pardon). Často mám taku slabosť v nohách, že mi je ťažko ohnúť prsty, nie je to nemožné,ale musím vynaložiť veľkú vôľu. Bolesť sa od holenných kostí šíri ku kyčel.klbom a obopína celú panev, takto preležím aj cely deň. Inak športujem, behám, bicyklujem, turistika a behám s bežec.obuvou po makkom povrchu, avšak asi posledné 2 mesiace nebežím, len cvičím rehabilitačné cviky a pravidelne sa prechádzam. Som študentkou a často prestojím celé hodiny, a často sa vyskytnú bolesti z dlhého státia, sedenia, zo zimy, či po športe. Teda môj dotaz je, či návšteva neurologa mi nejakym sposobom pomôže( myslim aj na naslednu možnú terapiu),nakoľko mám mierne obavy z prístupu na neurologii, min pol ročného čakania. Posledne mi bola odporucena neurolog.prehliadka a p.doktor vyjadril nazor, že by pomohla aj myeolografia, na ktorú by som čakala dalsi pol rok minimálne. Popr aký ma progres takýto stav. Ďakujem za Váš čas, pochopenie a odbornú radu. S pozdravom Bára
Dobrý den Báro. Z vašeho velmi podrobného a výstižného vylíčení mám rovněž dojem, že příčinou vašich výrazných obtíží bude asi páteř a ne kyčelní klouby. Jako přínosné bych viděl vyšetření NMR (nebo též MRI- magnetická rezonance bederní páteře). Ukáže změny na obratlech a discích ve vztahu k nervovým strukturám. Další závěr by měl udělat neurolog na základě neurologického vyšetření ve vztahu k výsledku NMR. Několikaměsíční čekání na vyšetření se mi zdá neúnosné, může hrozit i poškození nervových struktur. Neurolog by vám měl doporučit léčbu- rehabilitační, medikamentózní anebo případně operační. Vyšetření se snažte provést co nejdříve, neznám podmínky na Slovensku, ale rok to odkládat nedoporučuji. S pozdarevm dr.Jan Dobiáš

Dobrý den, ve stručnosti. Diagnózu jistě není možné stanovit takto od počítače, tak jak to popisujete si myslím, že potřebujete především dobré neurologické vyšetření, na základě něj magnetickou rezonancí oblasti bederní páteře a dle výsledku rezonance velmi pravděpodobně i dobrého spinálního chirurga. Předpokládám, že vaše obtíže pramení z iritace míšních kořenů v oblasti bederní páteře.
S pozdravem Pavel Čech
Dobrý den Báro,
potíže co popisujete a i ne moc pokročilé změny na RTG snímcích se jeví spíše neortopedického původu. Pokud mě navštíví pacient s takovýmito nejednoznačnými obtížemi, tak je určitě vhodné komplexní vyšetření, Řada interních i neurologických chorob se projevuje bolestmi pohybového aparátu. Ve Vašem věku 24 let je i kloubní příčina z opotřebení dosti nepravděpodobná. Ortopedicky jste již byla 2x vyšetřená bez většího patologického nálezu. Nyní bych jistě absolvoval neurologické vyšetření a revmatologické vyšetření. S čekací dobou Vám moc nepomohu, u nás to funguje jistě rychleji. Pokud veškerá vyšetření neodhalí jasnou patologii, pak bych se svěřil do rukou zkušeného fyzioterapeuta a začal intenzivně rehablitovat.
S pozdravem Jíra

Obdobné otázky