Nevolnost ve stresu

1 Počet odpovědí:
Dobrý den paní doktorko,

jsem studentka VŠ a poslední rok a půl mě trápí pocit nevolnosti vždy, když přijde nějaká stresová situace - zkouškové období ve škole, před začátkem semestru letos i loni, před nějakým koncertem, na který se moc těším. Vždy se mi po probuzení udělá špatně od žaludku a nemůžu jíst, z čehož je mi následně zase špatně. Trvá to někdy celý den, někdy se mi udělá trochu lépe a můžu něco málo sníst (třeba jen jeden rohlík a banán za den). Byla jsem s tím u lékaře v nemocnici, udělali mi různá vyšetření, ale nikdo na nic nepřišel. Trochu mi ulevila paní neuroložka, ale brzy se nevolnosti vrátily. Přestaly až tak dva týdny až měsíc po té stresové situaci. Zvláštní je, že na střední škole jsem takové potíže neměla - i když mě čekal důležitý test, zkouška nebo koncert. Začalo to, až když jsem se chystala na vysokou školu (pocházím z Plzně a jsem na škole v Brně). Chtěla bych vyjet na Erasmus, jít studovat do zahraničí, ale bojím se, že by mi to tyto nevolnosti akorát zkomplikovaly. Všichni říkají, že je to psychický problém a že mám se sebou něco udělat. Jenomže já nevím co. Říkat si, že to bude dobré, mi moc nepomáhá. Můžete mi prosím poradit? Děkuji.
Dobrý den,
pokud jste byla odborně vyšetřena a nenašla se žádná organická příčina, přikláním se k domněnce, že se jedná o psychický problém. To, že se vyskytl až po vstupu na VŠ mě neudivuje - vše chce svůj čas, tedy i rozvoj psychické poruchy :-) - a té zejména.
V současné době by pro Vás byla vhodná pravidelná psychoterapie. Je třeba zaměřit se na to, kde jsou kořeny Vašich obav, do jaké míry se sama znáte, abyste mohla využít vlastní zdroje (jaké máte silné stránky, jaké slabiny - co Vám pomáhá, co Vás oslabuje...) k obraně. Zkuste si zapisovat pocity, které máte a pokusit se zjistit souvislosti. Zapisujte si také pěkné věci, které se Vám přihodí a vracejte se k nim. Pochvalte se za každý úspěch, i když to bude maličkost :-) Když budete mít před sebou nějaký úkol, snažte se na něj těšit - berte ho jako výzvu, abyste sama sobě mohla říct: "Jsem dobrá!" A když se to nepovede? Nevadí - stejně jste dobrá, protože jste se do toho vůbec pustila! Tak a teď se v klidu najezte. :-))

Hodně úspěchů!
Věra Košťálová