Nevím jak dál ve výchově dcery

1 Počet odpovědí:
Mám 10 letou dceru adoptovanou když jí bylo 3,5 roku.
Ze začátku neustálé mluvení, což je teď už dobré, ale...
Od první třídy stále řešíme dokola stejné věci - zapomínání, hrozný nepořádek a bohužel se k tomu přidalo lhaní, zapírání a braní věcí, které jsou moje nebo její starší sestry. Řešila jsem to po dobrém, po zlém, domluvou, kdy jsem jí vysvětlila, co to znamená, když lže nebo si vezme to, co jí nepatří. Samozřejmě i s následky, že pak něco nesmí nebo někam nepůjde. Mluvím o tom, že ji musím věřit, abych ji pak mohla někam pustit. Vše mi s úsměvem odkýve, řekne ano maminko už to neudělám a druhý den opět něco vezme a je to nanovo. Už jsem zoufalá, naštvaná, vzteklá a totálně bez energie. Kde mám brát lásku a radost - nevím. S manželem máme kvůli tomu spory, protože jemu se taky nelíbí lhaní a "krádeže" doma a možná i ve škole.
Dobrý den, to je bohužel velmi složitě řešitelný problém. Víte, ono se zdá, že přece stačí jasně nastavit mantinely a dodržovat je (možná vám to radí učitelé nebo okolí). Nicméně potíž je v tom, že se na dceři nejspíš velmi nepěkně a trvale podepsalo to, co zažívala do doby, než jste si ji vzali k sobě. Byla v ústavu? Byla v rodině, kde trpěla? Doporučuji rodinnou psychoterapii, ideálně od terapeuta který umí pracovat s poruchami attachmentu (citová vazba v prvních letech dítěte). Prvním cílem by mohlo být, jak tuto situaci "ustávat" jak respektovat, že se nemusí dařit i když budete i manželem dělat vše skvěle. Všímejte si sebemenších úspěchů, dcera opravdu nezlobí proto, že vám chce dělat problémy. Je spíš vlastně "citově postižená", což vyžaduje ještě více trpělivosti a sil, než u dítěte, které si ničím takovým neprošlo. Doporučuji na to nebýt sami, psycholog by s vámi měl hledat i možnosti jak posílit váš vztah s manželem, abyste výchovu dcery dokázali snášet... Je to dlouhá a težká cesta, nebuďte na ni sami.