Neutralni pozice

1 Počet odpovědí:
Dobrý den,
uz asi půl roku navštěvuji jednu fyzioterapeutku, ze zacatku bylo cviceni sm system a DNS fajn, hodně mi to pomohlo od bolesti zad.Posledni 3 tydny vsak fyzioterapeutka zvolila polohu, kdy jedna noha nakrocena vepredu v kycelnim kloubu v uhlu 90 stupnu, 2-3.prst nohy pod ceskou, druha na podlozce, koleno pod kycelnim kloubem, vytoceno zevne. V tehle pozici delame cviky s lanem.Fyzioterapeutka se snazi mi vzdycku panev srovnat do neutralni pozice(mam ji vytocenou pravou stranu dopred asymetricky), pricemz tohle srovnani probiha tak ze ji podsadim, mirne vytocim a vahu musim prenest vic ke kolenu na podlozce.U toho preneseni vahy me ale priserne boli vzdy to koleno na podlozce, je pro me neprijemne uz jenom vydrzet par sekund v takove pozici, ne jeste delat cviceni.Pani na moje stiznosti nereaguje a nuti me cvicit dokud fakt nepadnu bolesti.Je takovy spusob vyrovnani nevyhnutny?Je to vubec spravne jit u fyzioterapie do bolesti?Kolena me boli u cviceni a posledni tyden co tam chodim prumerne 2-3 x tydne aj v klidu.Uvazuji u zmene fyzioterapeuta.Dekuji
Dobrý den vážená paní / vážený pane,
děkuji za Váš dotaz.

Chápu zřejmě polohu, ve která cvičení provádíte, nesedí mi tam však jedna věc...popisujete, že jsou osa noha-koleno-kyčel v jedné ose a to vytočení zevně je pouze v kyčelním klobu nebo v celé dolní končetině?
Tak či onak je podstatné brát v úvahu anatomické dispozice klienta a nebrat to vždy dle "ideálu či příručky".
Znamená to tedy, že do funkčního cvičení bolest nepatří! Je možné pracovat s tahem a tlakem, ale pokud už to systém vyhodnotí jako bolest, já volím změnu polohy či uvolnění měkkých tkání tak, aby bylo možné polohy dosáhnout.
Vše je ale individuální a záleží na vstupním vyšetření a následném cíli terapie.
Pokud koleno začíná takto bolet, doporučuji změnu cviku / konceptu cvičení / pokud s terapeutem nenacházíte schodu, tak třeba i fyzioterapeuta.

S pozdravem a přáním hezkého dne,
Mgr. Krtičková