Nerozvedený partner

1 Počet odpovědí:
Dobry den,
Obracím se na Vas s prosbou o radu. Je mi 26 let, přítelovi je 39, ma téměř 10 ti letou dceru s kterou vycházím velice dobre. Protoze ma rodinný dům, uz pres rok u nej bydlím (jsme spolu rok a půl). Náhodou jsem zjistila, ze přítel neni rozvedený - asi 6 let jsou s manželkou odloučení a oba maji svůj život i partnery. Majetek maji vyřešeny, takže stačí pouze podpis. Minuly rok me slíbil, ze se rozvede jeste ten rok, bohužel se tak nestalo, po několika hadkach slíbil, ze tak učiní tento rok. Přišla další hádka a najednou me odpovídá, ze všechno ma svůj cas. Nedokáže pochopit, ze se cítím poníženě, ze se na to ptají všichni me, nikoliv jeho. Navíc manželka prohlásila (bydlíme na vesnici) ze se nikdy nerozvede. Na druhou stranu me rika, ze je přece jasne, ze kdyby semnou nechtěl byt, tak u nej nebydlim, nejezdime na dovolené atd.. chce další děti, ale ja mu odpovídám, jak mame plánovat budoucnost, když nema vyřešenou minulost? Nedokáže pochopit, jak moc je toto pro me důležité a navíc, když na to padne řec, ma pocit ze ho někam tlačím a o to vic se sekne on. Vymlouva se na dceru, ale ta uz je se situaci smirena a navíc o tomto kroku ani nemusí vedet.
Děkuji za odpověď a pěkný den.
Jana
Jano,
děkuji za projevenou důvěru. Ocitla jste se v nezáviděníhodné a docela zapeklité situaci. Vynasnažím se přijít s něčím pomocným, nicméně mějte na paměti, že psaná rada plně nenahradí informace, které mohou vyplynout z rozhovoru.

Píšete, že k rozvodu "stačí pouze podpis". Co tomu podpisu tedy brání? Hrozí, že se vrhnu do zbytečných spekulací, ale zkusím to trochu rozepsat.
Předem chci podotknout, že nemám v tomto místě snahu vašeho partnera nějak ospravedlňovat nebo radit vám, ať nad tím mávnete rukou. Rád bych lépe obsáhl šíři toho, před čím zřejmě stojíte.
Na rozvod můžeme nahlížet z několika rovin. První bude taková technická. Svým způsobem je svatba v lecčems jednodušší než rozvod. U rozvodu potřebujete mít vyřešený společný majetek. Nejen nějakou ústní dohodou a nějakým reálným vypořádáním (o čemž píšete, že už de facto vyřešené je), ale dohodu sepsanou na papíře. Klidně i docela vágně, ale zato s ověřenými podpisy, což znamená návštěvu matriky nebo notáře. (Tady si dovolím ještě malou odbočku. Pokud máte s partnerem společné finance, tak peníze, které on "nosí domů", pořád patří do společného jmění manželů. A v případě jeho úmrtí je manželka automaticky dědic.) Pokud je ve vztahu dítě, soud do celé věci zapojí oddělení sociálně-právní ochrany dětí. OSPOD by měl u rozvodu hájit zájem či dobro dítěte. Bohužel může se stát, že se bude jednat o zájem papírový a nikoliv reálný. Rodiče musí sepsat dohodu ohledně péče o dítě a přesvědčit soud, že to bude fungovat. Je možné, že desetileté dítě si soud přizve, aby poznal jeho názor. Soud bude taky požadovat, aby rodiče doložili příjmy (tj. zajít za účetní v práci nebo na finanční úřad). Proběhne jedno stání ohledně budoucnosti dítěte a až pak další ohledně rozvodu. U soudu lidé taky řeší, že se k něčemu budou muset zavázat a to pak dodržovat (i když se to třeba s časem ukáže jako nefunkční). Jednak k soudu lze jít znova. A jednak případnou závaznost si musí rozvedení i tak hlídat více méně sami. Soud nemá moc prostředků ani času na to nějak dohlížet. Takže svým způsobem lze říci, že před soudem se jde domluvit na lecčems a dělat pak něco jiného (v tom dobrém a bohužel i v tom špatném smyslu slova). Ta technická stránka vypadá nejhrozivěji, ale v podstatě je to hlavně takový kolotoč formalit. Avšak pokud se nebude táhnout za jeden provaz, může to být i opruz na dlouhou dobu.
Další vrstvou rozvodu je společnost. Už se to hodně lepší, ale být rozvedený ještě pořád s sebou často nese punc selhání (jak vnitřního sám pro sebe, tak i vnějšího ve společnosti) - tedy pověsti rozvedeného. Obzvláště v menších (a méně anonymních) komunitách, jako je třeba vesnice. Tady v tomto místě je to podobné asi tomu, co zažíváte, když se cítíte poníženě. A odtud taky zřejmě pramení i vyjádření manželky "že se nikdy nerozvede". V tomhle místě se jako rizikové jeví třeba už jen i jít na matriku ověřit podpisy.
Asi tou nakonec nejpodstatnější rovinou je "nakolik vlastně důvěřuji a i jak moc vůbec můžu důvěřovat druhé straně". Bude se chtít dohodnout? Bude držet dohodu? Bude ji držet i před soudem? S čím vyrukuje? Jak to bude dál? Odpovědi na tyto otázky, resp. nejistotu z těchto otázek, lze shrnout do toho "všechno má svůj čas".
K tomu všemu je tu ještě obyčejná lidská setrvačnost. Proč bych měl něco měnit když to doposud klapalo?

Tohle všechno ovšem není tak úplně o vás. Co by mohlo pomoci přímo vám? Honí se mi hlavou dvě otázky. Asi nejsou z těch nejjednodušších a první je i trochu přidrzlá:
Co by bylo jinak, jak by to vypadalo, kdybyste nevěděla o "nerozvodu"? A co vlastně bude jinak až se váš partner rozvede?
Docela by mě zajímalo, jestli krom hádek a tlaků máte i nějaké klidné a věcné rozhovory o rozvodu. A jaký je reálný stav případných kroků, které váš partner podniká: Mluví o tom s manželkou? Posouvá se to někam? A v neposlední řadě, čí je ten rozvod: Je to jen vaše téma? Nebo společné vás obou?
Plně chápu proč se nehrnete do nějaké budoucnosti. Možná ta vaše otázka za tím vším zní: Má cenu s ním zůstat? Já se jen můžu zeptat: Má? Jaká jsou pro a proti? Jaké zkušenosti vám tento vztah doposud přinesl?