Nedostatečná sebedůvěra, nedůvěra k psychologům

1 Počet odpovědí:
Dobrý den paní doktorko,
s manželkou jsme překročili hranici 30.roku života a chtěli bychom založit rodinu. Má žena by dítě chtěla, zároveň se toho však bojí. Trápí jí dlouhodobá únava, fyzické bolesti, jak v podbřišku tak u zad, a pochybnosti o tom, zda by se zvládla o dítě postarat. S bolestmi jsme šli k praktickým lékařům, kteří nás poslali na další vyšetření, která však nic neprokázala, a manželka odcházela s pocitem, že ji považují za hypochondra. Ve druhém roce našeho společného soužití jsme si navíc prošli krizí, která mou ženu na duši jistě také poznamenala, a k potratu, na který šla v 17 letech (a kterého dnes lituje), se přidal potrat samovolný z konce tohoto léta. Když přičtu neradostné dětství a nedostatečné sebevědomí, myslím, že toho je na ní moc a mám obavu, jestli nejsou příčinou jejích fyzických bolestí a únavy právě psychologické problémy. Snažím se o tom mluvit, podporovat, ale nejsem s výsledky spokojený, pravděpodobně na to jdu špatně, nevím. Když však navrhnu možnost obrátit se na psychologa, jen tím narazím na negativní reakce a nechuť. Mám pocit, že si myslí, že jí posílám do blázince. Myslím, že by jí psycholog pomohl, ale nevím, jak na to. Nemáte pro mě nějakou radu?
Děkuji.
Dobrý den,
Vaše paní si potřebuje ujasnit vše, co ji trápí a vytvořit si svou životní vizi - co vlastně od života chce. Pokud pozná sama sebe a přestane pochybovat, pokud dokáže minulost vnímat jako něco nezměnitelného, ale ne devastujícího, pochopí, že se nemá čeho bát. Pokud bude mít zájem, promluvím s ní - nejsem psycholog ani psychiatr, jsem všeobecný lékař, který se věnuje mentální hygieně (duševnímu zdraví), tedy předcházení kritických zdravotních potíží majících psychickou příčinu. Pokud byla řádně vyšetřena, je velmi pravděpodobné, že její fyzické obtíže jsou psychosomatické, což neznamená, že nejsou závažné.
Zdravím a přeji jí správný náhled na věc.
Věra Košťálová