Následky po traumatickém zážitku

1 Počet odpovědí:
Dobrý den, stýkala jsem se s mužem, který mi byl sympatický. V té době jsem nehledala vážný vztah, jen někoho, kdo se mnou bude trávit čas jen jako kamarád. Bohužel tento muž se do mě nezdravě zamiloval, až upnul. Mě to začalo po měsíci, co jsme se stýkali strašně vadit a řekla jsem mu, že už se s ním nechci stýkat. On byl jak malé dítě a žadonil, ať ho neopouštím. Na dva měsíce mě nechal na pokoji a potom mě začal po smskách citově vydírat, že beze mě nemůže žít. Já jsem se nechtěla stýkat dál. Začal mi vyhrožovat, že ho budu mít na svědomí. Já jsem mu napsala, ať mě nechá být. Poté spáchal sebevraždu, ze které mě sám vinil, že za to mohu já. Stejně tak mě vinilo i jeho okolí, ikdyž já vím, že za to já nemohu. Po tomto zážitku v sobě necítím životní radost, jako dřív. Rodina mi říká, že v sobě držím smutek, vztek a zášť. Nemám moc důvěru k lidem po tomto zážitku, mám strach, že si zase prožiji něco nepříjemného. Někdy na mě padne úzkost a vše na mě padne. Mohu mít po tomto zážitku nějaké psychické následky?
Dobrý den.
Děkuji za to, že mi v téhle Vaší životní situaci dáváte aspoň takto na dálku možnost do ní vstoupit spolu s Vámi. Myslím, že s odpovědností je to v životě... třeba jako s vodou - je příjemné pít ji po sklenicích, lze se v ní umýt a osvěžit, když teče po litrech, desítkách a stovkách litrů. Ale když je jí tolik jako hlubokého moře, může si s Vámi dělat co chce. Když otevřete kohoutek od vodovodu a někdo jiný ucpe odpad a přepadový otvor, jak vyřešit otázku kdo může za to, že se sousedům zatopil byt?
Vy asi ani sama sobě nemůžete říci, že s tím, co se stalo nemáte nic společného. Kdybyste mohla, necítila byste smutek, strach a nedůvěru. Ale nikdo z okolí nemá právo Vás obviňovat ze smrti muže, se kterým jste se stýkala. Tekoucí voda má velký vliv, ten kdo ji pustí nebo nechá téci to jistě vnímá, ale nemůže ublížit, dokud někdo neucpe odpad nebo nezavře hráz. Myslím si, že až si pojmenujete tu odpovědnost, kterou chcete dobrovolně přijmout a ke které se budete moci bez obav před sebou i před druhými přihlásit, pak budete také moci odmítnout tu nesmyslnou podobu odpovědnosti, kterou Vám přičítají druzí. Pak také budete moci být opět svobodná a sebevědomá žena, která bude schopna v případě potřeby s blízkými toho muže úplně na rovinu promluvit. Ptáte se, jestli můžete mít nějaké psychické následky. Zdá se mi, že Vaše současné přemýšlení a nepříjemné pocity už jsou tím, co nyní po prožité události následuje, tedy chcete-li "následky". Vždy se objevují nějaké myšlenky a nějaké pocity, které následují po výrazných zážitcích. A je dobře, že se objevují. Mají totiž velkou moc dávat prožitým událostem význam (malý, velký, zastrašující, povzbuzující,....). Jaké budou záleží hodně na Vás. Osobně jsem přesvědčen, že rozhodně nejste odsouzena k tomu, abyste měla takové trvalé psychické následky, které Vám budou narušovat Váš další život. Držím Vám palce. Jiří Chvála