Mýtománie - prosba o pomoc

1 Počet odpovědí:
Dobrý den paní doktorko, moje snacha se po dlouhých letech stupňujícího se problému s lhaním dostala do stadia, kdy si kromě jiného, v práci vymyslela nejdříve nemoc, pak ošetřování a nakonec úmrtí dcery i s pohřbem, předtím bylo úmrtí otce atd. Zamotává se do nepravd, které ji moc tíží a sama neví, jak s tím dál, protože když takovou lež vysloví, bojí se v zápětí odvolat co řekla. Projevila nyní zájem o nějaké poradenství a konzultace s terapeutem. Neměla radostné dětství a nyní žije sama, což je zřejmě příčinou. Mohla by jste nám prosím nějak pomoct?
Dobrý den, vzhledem k tomu, vzhledem k dlouholetým a stupňujícím se potížím, jak sama zmiňujete, je třeba počítat s tím, že i cesta ven je skutečně dlouhodobý proces a nárazové poradenství nebo jednorázová konzultace by naprosto nebyla dostatečnou podporou. Pokud už snacha vnitřně dozrála k vyhledání pomoci, určitě má smysl začít především tehdy, když bude počítat s dlouhodobou spoluprací, se systematickou psychoterapií s frekvencí 1 sezení týdně, maximálně 1 sezení za 14 dní. Nakupených obtíží na "rozmotání" je pro nárazové konzultace příliš mnoho a koření v životě a minulosti Vaší snachy příliš hluboce, aby nahrazové úsilí z obou stran něco příliš změnilo.
Snacha je dospělá žena, doporučuji jí pouze předat informace, pomoci s nalezením kontaktů na vhodné psychoterapeuty (nebo možná lépe psychoterapeutky), samotné objednání už by měla realizovat sama. Už objednání je výrazem rozhodnutí, což je na průběhu 1. sezení a následné spolupráci znát.
Své služby nenabízím, minimálně do konce tohoto kalendářního roku nebudu mít prostor přijmout nového klienta do systematické spolupráce a v případě, že je snacha odhodlaná teď, mělo by smysl opravdu co nejdříve začít.
Mohu alespoň doporučit profesně velmi solidní kolegyně jako Michaelu Killarovou, Lucii Strachotovou, Taťjanu Horkou, Helenu Dokoupilovou, Terezu Nagy.
Držím palce všem členům rodiny!
Iva Hinková