Mrtvý zub - jak ho udržet v dásni

1 Počet odpovědí:
Dobrý den, můj 7 letý syn před měsícem absolvoval ošetření čtvrtého zubu vlevo dole (první stoličky). Na zubu se udělal kaz, který vznikl po ulomení kousku zubu. Zubař odvrtal kaz, chybějící část a odvrtaný zub domodeloval blombou. Cca 1/3 zubu je zaplněná blombou. Bohužel zub začal bolet znovu a dle lékaře odumřel, protože zákrok byl pro mléčný zub příliš velký. Navrhuje vytrhnutí zubu. Přitom zub není nijak zašedlý, a výplň rozhodně není nijak velká. Může mléčný zoubek opravdu tak rychle odumřít?? Dá se nějakou prokazatelnou metodou zjistit zda je zub mrtvý (sono, rentgen, laboratorně, .....) ???? Dle zubaře druhý zub naroste až cca ve 12 letech, syn by tedy měl 6 let díru v chrupu, navíc má sice krásné , ale velmi natěsnané zoubky a druhé zuby (již má 2 ) se mu do míst po prvních zubech nevejdou. Dle mého hrozí, že druhé zuby postupně zmenší prostor pro 4. stoličku a ta nebude moci vyrůst. Chtěla bych synovi zub zachránit za každou cenu, i když je to mléčný zoubek.
Dobrý den,
brousí-li se jakýkoliv živý zub, zažívá trauma, které je přenášeno fyzikálními vlivy na dřeň zubu, která může přejít do zánětu. To je důvod, proč by zoubek mohl bolet.Pokud by zoubek odumřel, nic by syna nebolelo. Takový zánět se dá zvládnout léky. Když to léky nejde, jediná možnost, jak zub zachránit, je provést endodontické ošetření zubu, které je však u dětí velmi náročné, mnohdy nemožné. Pro detailnější analýzu je potřeba situaci vidět.

S pozdravem...

MDDr. Petr Mochow