Mateřské znaménko- jak pracovat s psychikou dítěte

1 Počet odpovědí:
Dobrý den, pane doktore,
potřebovala bych poradit ohledně přístupu k dceři (v květnu jí bude 6), má na nosíku pigmentové znaménko, není moc nápadné, dle kožního se má chránit před sluncem, obávám se, že svůj stres a strach přenáším na ni a nevím, jak s ní pracovat. Neustále zjiš´tuji, když ji vyzvedávám ze školky, zda ji paní učitelky namazaly (několikrát už zapomněly) či zda se namazala sama. Je ráda, když je déšť , že se nebude muset mazat, když je moc slunce, radši ji do školky neposílám. Před dětmi ve školce se stydí mazat krémem s uv filtrem a nyní má nastoupit do školy a tam mám obavy, že se mazat nebude chtít (což chápu). Myslíte, že byste s tímto problémem dokázal pomoci. Jak bych měla změnit svůj přístup a dceru nestresovat, ale zároveň ji přimět k tomu, aby se to postupně naučila mazat sama (? doma si to maže bez problémů, ale před dětmi se stydí, prý se jí smějí). Případně bych potřebovala radu,jak o tom problému instruovat učitelky.
moc děkuji
Dobrý den, to, že se dítě stane terčem kritiky je poměrně častý jev. I to, že se samo dítě za něco stydí. Řeší to rodiče dětí s brýlemi, naslouchátky ... pihami, zrzavými vlasy. Jde o to, brát to jako něco zcela normálního. Doporučuji to s dcerou příliš nerozebírat - je to prostě znaménko, musí se mazat a basta fidli. Čím více s ní budete probírat jaké to je s ním žít, tím více prostoru znaménko v životě dcery bude dostávat. V případě že dcera přijme znaménko jako něco běžného, nebude se za něj ani stydět. Když se za něj nebude stydět, nebudou si z toho dělat ostatní legraci. Zkuste se zaměřit i na to, co dceři jde, v čem je dobrá, poporujte ji v samostatnosti, aby si více věřila. Pokud by to nepomáhalo, zkuste to probrat důkladněji s rodinným psychologem. Martin Z.