Je normální neohnout ruku 2 roky po operaci karpálu?

Dobrý den pan doktore,chtěla bych s zeptat- jsem 2 roky po operaci karpálního tunelu pravé ruky.Hodnota EMG byla před operací 5,0 a po operaci 4,5,paní primářka do zprávy napsala,že to je neoperativní a přesto mě operovali.1.operace byla v září a v lednu následovala reoperace a výsledky byly stejné.Žádná změna-brnění,bolest po loket a křeče do prstů.Poslali mě na neurologii,že z hlediska ortopedie tam skončili.Již ale 2 roky nemohu ohnout rukou v zápěstí,nic v ruce neunesu,maximálně hrníček a to jen chvilku.Chci se objednat ještě na kliniku do Vysokého nad Jizerou,aby vše přehodnotili.Ale nyní bych byla ráda,kdyby jste mi napsal nyní i Vy svůj názor.Děkuji.
Váš problém mi jaksi není jasný, nejsem sice specialista na karpální užinu, ale jen "běžný" ortoped, no problematiku karpálního tunelu alespoň pro denní praxi mám zvládnutou. Ve Vašem textu se kryje několik různých symptomů - bolest, brnění, omezení svalové síly, omezení hybnosti, křeče... Za toto všechno jistě nemůže užína v oblasti zápěstí (tzv. karpální tunel) jelikož po jejím uvolnění (což jste absolvovala při první operaci zcela jistě) nedošlo ke cílené úlevě. Tedy příčina bude ve vyšší etáži ( krční páteř - rameno - loket), nebo bude komplexnější, neurologická, ergonomická, ev. manifestace vrozené vady v pozdním věku (např. Struthersovo ligamentum). Proto nedokáži beze zbytku odpovědět na Váš dotaz, souhlasím, že "normální" to není, ale z daných faktů poskládat terapeutickou strategii nedokáži.
Ve Vysokém nad Jizerou jsou skvělý kluci (a paní primářka), jistě Vám budou schopni kostruktivně pomoci, nebo alespoň poraditi.
S pozdravy JD

Dobrý den. Váš stav jistě nelze nazvat jako normální po úspěšné operaci karpálního tunelu. Je zde řada otázek- jsou vaše obtíže skutečně vyvolány útlakem nervu v karpálním tunelu, není zde jiná příčina- např. krční páteř, nedošlo zde například ke vzniku tzv. KRBS (komplexní regionální bolestivý syndrom)? Toto lze zodpovědět pouze po vyšetření a po prostudování vaší dosavadní dokumentace. Rozhodnutí je na vás, mohu vás vyšetřit, pracoviště ve Vysokém n/J mohu samozřejmě rovněž vřele doporučit. S pozdravem dr. Dobiáš
Dobrý den, moc vám nepomohu, neboť problematice karpálního tunelu se nevěnuji. V rámci naší nemocnice je to parketa kliniky plastické chirurgie. Konsultace ve Vysokém nad Jizerou bude jistě přínosná.
S pozdravem Čech
je těžké se takhle přesně vyjádřit. Váš stav samozřejmě uspokojivý není. Výsledky operačního výkonu při syndromu karpálního kanálu bývají obecně dobré. Pokud ale komprese nervu před výkonem trvá déle, může být jeho poškození nevratné. Pak i při dobrém a plném uvolnění nervu nedochází k jeho regeneraci. I určitá část našich pacientů nemá po tomto výkonu plný ústup obtíží. To, že jste byla operována, i když neurologem byl stav označen jako již neoperativní, bych za chybu nepovažoval. My též se snažíme pacientům vždy pomoci za každou cenu, i když je šance malá. Navíc se jedná o drobný operační zákrok bez velkých rizik. Vaše rozhodnutí konzultovat ještě kolegy ve Vysokém je jistě správné. Jedná se o špičkové pracoviště chirurgie ruky.
S pozdravem Jíra

Obdobné otázky