Jarka Mrazkova

1 Počet odpovědí:
Dobrý den paní doktorko.Mám maminku 91let,která byla dost dlouho podezíravá,domýšlela si různé nepravdy,někdy nepoznávala své věci,tvrdila ,že jí je vyměnili a pod.Nyní asi dva měsíce,mluví úplné nesmysly,poslouchá nějaké hlasy které k ní promlouvají a říkají co má dělat.Vytahuje v řečích mrtvé příbuzné,nebo známé,slyší hlasy mého synka a jiných nějakých lidí.Mám dojem, že se jí v hlavě vrací vzpomínky kdysi dávněji.Je v DD,tvrdí že už tam nemá co dělat,že jsou tam dluhy,jídlo má od někoho dar,od paní co zemřela.Říkají ji /hlasy/večer že musí jít pryč,že musí zavolat taxík, ať si vezme šaty,kabát,boty a že musí někam na fojtství,tam jí dají mezi buvoly,nebo kozy a podobné nesmysly.V parku vidí auto s truhlama,kolem pořád chodí policajti,některy den říká i se psy.Jinak je orientovaná,ví jaký je den,co měla včera na oběd,ví data narozenin všech i sestřiček,ví o nás, na otázky nebo témata z minulosti souvisle hovoří.Nevím co s ní,zda se to dá ještě nějak léčit třeba injekcemi,léky moc nechce,má jen na cévy a nyní na spaní a to občas vyhazuje a schovává,pak řekne že jí to tam někdo dal.Nechci na její stav moc upozorňovat,mám strach aby ji neposlali na psychiatrii,to by nepřežila nějakou změnu.Nevím,zda ji nepoškodil lék na spaní HYPNOGEN.Možná se projevila schizofrenie,je to v rodu,má to i můj syn a máma byla vždy trochu podivín.Údajně do DD občas chodí psychiatr.Mám ale obavy to řešit.Potřebuji jistotu,že ji nikam nedají.Děkuji moc za radu.Jarka
Dobrý den, Vaše maminka trpí bludy a halucinacemi, které se v souvislosti se stárnutím mozku zhoršují. Zda se jedná o schizofrenii, kterou měla i dříve a která se třeba neprojevovala tak jednoznačně, bez dalších údajů nemohu určit. Vaše maminka by potřebovala léky - existují i v kapičkách. Bylo by vhodné s psychiatrem v DD promluvit. Pokud maminka svým chováním nikoho neohrožuje, pak hospitalizace na psychiatrii není nutná. Příčinou není užívání hypnogenu, ten jí spíše pomůže se v klidu vyspat. S pozdravem Goldová