Dobrý den pane doktore Fialo, moc si vážím Vaší pomoci a rozsáhlé odpovědi. Jak již jsem psala, tak nejsem těhotná a nikdy jsem nebyla, je mi 26 let a v brzké době dítě neplánuji., takže problém padání vlasů nesouvisí s kojením ani s ničím ohledně těhotenství. Antikoncepci jsem užívala od 16 let takže cca 10 let ji užívám a to dříve kombinovanou formu antikoncepce, a před užíváním ani během užívání této kombinované antikoncepce jsem nikdy problém s vlasy neměla, naopak jsem je měla pěkné, husté a pevné. Po vysazení antikoncepce (této kombinované) před rokem a půl (minulý rok v lednu) mi začali po 3 týdnech od vysazení šíleně padat vlasy, byl mi nasazen alpicort a doporučen methionin, velmi málo se to zlepšilo ale jelikož jsem nechtěla cpát do svého těla kortikoidy tak jsem po měsíci užívání přestala a nasadila jsem vodičky proti padání vlasů, zinek forte, methionin, křemík, hořčík a železo, to užívám i dodnes. Poté jsem po třech měsících od vvysazení začala užívat právě gestagenní antikoncepci a padání vlasů přetrvávalo a do 3 měsíců jsem přišla o půlku svých původních vlasů. Poslední půl rok padají vlasy mně ale pořád je to více než normální stav padání. Padají mi i drobné vlásky, které je vidět že dorůstají, protože jsou to třeba 5 cm vlásky anebo kratší či delší, takže mi přijde že je nějaký problém v nedostatku asi nějakých vitamínů nebo rozhozené hormonální hladiny a z toho důvodu se vlasy prostě nedokážou udržet. Jsem z toho nešťastná protože nemůžu nosit rozpuštěné vlasy protože mám akorát pár pramínků na hlavně a musím to pořád v culíku, který je i tak hodně slabý. Nejvíc mě nervuje to, že právě padají ty malé vlasy, takže po tom extrémním vypadání mi ani nemají šanci dorůst když padají i tyto. Bojím se, že když vysadím i tuto antikoncepci takže mi vypadnou i zbylé vlassy co mám na hlavě. Ale nevím co dělat víc, protože je to rok a půl a ač padají méně tak pořád padjí dost, stačí si učesat vlasy nebo během mytí je plná vana vlasů, nevím už kdy se to konečně zastaví a začnou mi vlasy znovu dorůstat. Bojím se, že po tomto vypadání mi už žádný nazpátek nevyrostou :-/ myslíte, že na to opravdu může mít vliv gestagenní antikoncepce nebo spíše výpadek a rozkolísání hormonů v těle, když jsem tu kombinovanou antikoncepci brala tolik let a to tělo bylo zvyklé na přísun hormonů a teď ta gestagenní má těch hormonů třeba méně a to tělo se s tím ještě nevypořádalo? Děkuji za odpověď. a Vaší pomoc.
VIZ moje odpověď

Luděk Fiala
Luděk Fiala
gynekolog, sexuolog
Plzeň
Dobry den nejak se objevily dve Vase odpovedi tak to spojim do jednoho mailu- mel jsem pocit ze jste prave mluvila v predchozim prispevku o kojeni ale nepochopil jsem proc tak proto jsem se na to ptal Takze strucne a jasne- vypadavani vlasu muze byt i fyziologicke jde ale o to kolik jich za den vypada pokud je to vice jak 100 za den je to jiz neco nestandardniho. Vlasy mohou padat z duvodu zanetu v oblasti hlavy coz jiste nemate pri vyraznem pouzivani nekterych pripravku na vlasy a nebo pri ucesech ktere vlasy skrti- coz asi take neni Vas pripad- tak uz jsou zde pouze hlavni duvody dva Jeden je stres a to je silny element ktery se v tomto promita- mam radu pacientek ktere timto trpely diky problemum v praci doma apod a trvalo dlouho nez se stav po ukoncenem stresu zmenil k lepsimu. Nezabirala prakticky zadna lecba. Dalsim duvodem jsou hormony- bud stitna zlaza- tu mate v poradku minule jste psala a pak relace estrogen/progesteron. Pokud jste mela kombinovanou antikoncepci ta Vam mohla paradoxne v tomto pomahat protoze obsahuje estrogen ktery zlepsuje kvalitu kuze , sliznic ,vlasu , nehtu apod. Mate-li nyni jen gestagenni je to jako byste byla gravidni- jednoduse receno- uzivani gestagenu zvlast pak kdyz se uzivaji kontinualne jsou jako tzv, pseudogravidita a pouziva se pri lecbe ruznych gyn chorob- diky tomu muze dojit k tomu ze je ovlivnena hladina estrogenu v tom negativnim slova smyslu a to vede nasledne k padani vlasu. Je to prave podobne jako stavy behem gravidity pri kojeni po porodu - coz prave pretrvava dlouhodobe diky tomu ze zena je stale pod vlivem zvyseneho gestagenu a ma estrogenu malo- ten je zablokovan pres hormon prolaktin a hormon FSH v hypofyze. Urcite je dobre ze jste ukoncila lecbu kortikoidy je to silna lecba a patrne ji nebude ve Vasem pripade treba. Velmi bych tedy zvazil dalsi uzivani gestagenni antikoncepce- jeji vysazeni urcite povede ke zlepseni ale musite tomu da tak 2-3 mesice nez se stav upravi a zatim samozrejme se chranit pred pocetim jinak. Pokud by tomu tak nebylo a situace by se vyrazne po te dobe nezmeňila- bylo by nutne se poradit nekde na kozni klinice zda nejde o nejake specificke onemocneni vlasu nebo urc druh plisnoveho onemocneni ( nemusi byt samozrejme videt)- Delka uzivani antikoncepce kombinovane urcite nehraje zasadni roli, v tomto pripade se projevila spise ta zmena typu antikoncepce Pokud budete jeste cokoliv potrebovat tak se znovu ozvete Preji pekny den MUDr. Ludek Fiala, MBA

Stále hledáte odpověď. Zeptejte se na další otázku

Veškerý obsah publikovaný na portálu ZnamyLekar.cz zejména Otázky a odpovědi, má pouze informativní charakter. Internet nepředstavuje plnohodnotnou náhradu lékařské péče poskytované specialistou.

ZnamyLekar.cz © 2020 - Najděte si lékaře a objednejte se