Duphaston - vysadit?

1 Počet odpovědí:
Dobrý den,

beru už 3. měsíc Duphaston kvůli špinění na konci cyklu a kvůli podpoře možného otěhotnění. Otěhotnět se mi zatím přes veškeré úsilí nepodařilo, ale každých 10 dní ke konci cyklu, zejména když beru Duphaston, mám zvláštní tlak na prsou, projevuje se u mě únava a bolest kloubů na loktech a kolenou. Napadlo mě, že bych Duphaston vysadila. Jaké by to mělo následky, kdybych ho vysadila třeba 20.DC? Dostavila by se MS? Rozházel by se mi cyklus? Předem děkuji za odpověď.
Dobrý den. Duphaston je gestagen, který se bere přesně, jak říkáte. Na úpravu druhé fáze cyklu do menstruace (aby byla dostatečně dlouhá) a také jako příprava na plánovanou graviditu, někdy k odstranění tzv. premenstruálního syndromu. Jako každý hormon má i tento své vedlejší / nežádoucí účinky-často k nim patří např. únava, přibývání na váze(váže vodu), změny nálad, nechuť k sexu, napětí prsou, bolesti hlavy apod. Lék se bere obvykle 10 dní od 17.do 26 dne cyklu a po jeho vysazení dojde ke krvácení. Když dávku zkrátíte, porušíte kvalitu II.fáze cyklu, protože vysazením dojde k tzv. poklesu hormon.hladiny a to vyvolá krvácení. Takže toto není cesta. Jinou variantou je např. zaměnit tento hormon za Utrogestan, ten se bere stejně, dávka je ale jiná - 3 nebo někdy i 4 tablety (1-0-2 nebo 2-0-2) -výhodou je to, že se snáší lépe,ale také to tak být nemusí, možností ale je, že jej nebudete polykat, ale ve stejném množství zavádět do pochvy. V každém případě je ale dobře, aby lékař znal Váš hormonální profil a také sledoval celý menstruační cyklus vč. ovulace apod. Zvlášť pokud plánujete graviditu.Pokud budete potřebovat, můžete se ke mně objednat k bezplatné konzultaci buď do Sexuologického ústavu nebo do mé gynekologické ambulance-vše najdete na internetu. S pozdravem MUDr.Luděk Fiala