Dobrý vecer, je mi 22 a přes půl roku mě trápí bodání na levé straně žeber a občasná dušnost. Byla jsem u praktického lékaře a ten mi diagnostikoval blokádu levé strany zad. Napsal mi léky na úzkost a že mám cvičit a dávat si hřejivé náplasti, už týden tohle všechno dělám a stále to pokračuje. Na žádné vyšetření mě nechce poslat že si je jistý že je to od zad, ale já už nevím co mám dělat. Někdy je to až nesnesitelné že mám pocit jak kdybych měla infarkt. Děkuji za radu
Dobrý den, bohužel ani léky ani hřejivé náplasti neřeší skutečnou příčinu blokády zad. Jediné, čím můžete Váš problém vyřešit, je cvičení. To ale musí být zacíleno na Váš problém. To znamená, že se musíte obrátit na odborníka přes pohybový aparát, který by se s Vámi věnoval skutečné příčině, kterou je potřeba zjistit. Ve zkratce to znamená: Najděte si fyzioterapeuta s dobrými referencemi. Zjistěte, zda pracuje na pojišťovnu nebo je potřeba u něj hradit fyzioterapii jako samoplátce. Udělejte si představu, kolik peněz jste ochotná investovat do toho, abyste se problému zbavila. Podle toho si najděte odborníka ve svém okolí a objednejte se k němu. Pokud nemůžete investovat žádné peníze, tak požádejte lékaře o žádanku na rehabilitaci a ihned se objednejte. Objednací lhůty na fyzioterapii na pojišťovnu se pohybují kolem 2 až 3 měsíců. Počítejte tedy, že bez investice to bude trvat ještě několik měsíců, než se k někomu dostanete. Velice doporučuji opravdu se objednat k někomu, na koho máte dobré reference. S přáním brzkého uzdravení Jindřiška Mlčková

Dobrý den, příznaky opravdu mohou odpovídat blokádě žeber. Nicméně léky na úzkost tomu opravdu nepomohou. Objednejte se k fyzioterapeutovi, který vyšetří Vás pohybový aparát a pomůže s odlokovanim případných blokad. Pěkný den
pro stoprocentní jistotu, že se nejedná o interní onemocnění je vhodné vyšetřit vnitřní orgány hrudníku. Pokud bude nález negativní, bude pravděpodobná příčina právě v pohybovém aparátu, případně emoční složkou zvýrazněná. V takovém případě je vhodné vyhledat fyzioterapeuta, který dle anamnézy a kompletního vyšetření zjistí příčinu (nemusí být v místě obtíží) a vytvoří ideální terapii včetně autoterapie na doma. Suché teplo, klid a mírné protahování s dechem je vhodné zařadit hlavně v akutní fázi. S přáním úlevy Lucie Dlasková
Souhlasim s kolegyni Dlaskovou - vetsina bloku tohoto typu nema nic spolecneho s pohybovym aparatem (a proto taky nezbiraji Vam na to leky pro uvolneni svalu apod.). Doporucuji vyhledat terapeuta, ktery na problem se dokaze podivat neco vic komplexne nez jenom z hlediska pohyboveho aparatu. S pozdravem, Marcin Reutt, PT, MT
Dobrý den, souhlasím s uvedenými názory kolegů, snad bych jen polemizoval s tvrzením, že "VĚTŠINA bloků tohoto typu nemá nic společného s pohybovým aparátem" (s tím nemá ani přímou souvislost "vysvětlení", že právě proto nezabírají léky na uvolnění svalů apod.). Příčinou může být opravdu vnitřní onemocnění, ale dle mých zkušeností se častěji jedná o blokádu žeber,... která jednak bývá málokdy izolovaná a její příčina je často v rámci řetězení "někde" v oblasti pohybového aparátu. Důkladným komplexním vyšetřením fyzioterapeutem nebo rehabilitačním lékařem je právě potřeba určit "kde". Pokud Vám praktický lékař napsal tak "přesnou" diagnózu jako je "blokáda levé poloviny zad" a na základě toho předepsal Vámi uváděnou terapii (která za dané situace mohla být dočasně třeba i efektivní), je možné, že vyšetření nemuselo být dostatečné, a pokud je navíc léčba dlouhodobě efektu, měl by Vás poslat k výše uvedeným odborníkům na pohybový systém. Na potížích se samozřejmě může podílet i psychika a efekt rehabilitace nemusí být zřejmý v krátké době, ale posouzení odborníkem je na prvním místě. Při dobrém odebrání anamnézy a kvalitním vyšetření je daleko vyšší pravděpodobnost zjištění příčiny (a tím i efektu léčby), zvýší se i pravděpodobnost odhadu, že příčinou může být vnitřní onemocnění, což vyvolá potřebu konzultace dalších odborníků,... S pozdravem MUDr. Petr Gloza, rehabilitační lékař