Dobrý večer chtěl bych se zeptat na takovou věc. Dcera (2 roky a 10mesicu) uz delsi dobu krasne mluvi, zpívá vse bez problemu. Ale posledni dva tydny sledujeme ze se u ni objevilo zadrhavani vzdy na zacatku vety napr. Pu pu pu pudeme si hrat atd. Pak vse v pkradku a zase. Prijde mi to jako by se strasne rychle snazila neco rict nebo tu myslenku ale jako by nemohla najit to spravne slovo. Zvlastni je ze kdyz zpiva tak odzpiva celou pisnicku bez zadrhnuti. Je mi z toho smutno protoze kdyz ji vidim jak se snazi vyslovit slovo a trva ji to. CEtl jsem na internetu ze u nekterych deti se tento problem objevi. A samo to zmizi. Nemuzete mi nejak poradit nebo me trochu uklidnit. V rodine nikdo nezadrhava. Moc dekuji
Ester Fišerová
Ester Fišerová
Praha
Dobrý den, tento problém se opravdu často objevuje u malých dětí kolem 3. roku věku. Při správném vedení dítěte a příp. režimových opatřeních tento problém ve většině případů spontánně vymizí. Přesto bych vám doporučila objednat se ke klinickému logopedovi (nutné doporučení dětského lékaře), aby vám dal přesné instrukce, jak k dítěti přistupovat. Prozatím doporučuji na tento problém dítě neupozorňovat a plynulost ani příp. nesprávnou artikulaci u dítěte neopravovat! S pozdravem Ester Fišerová

Jana Schaeferová
Jana Schaeferová
Praha
Dobrý den, Neplynulost, taková jak ji popisujete, se v tomto věku vyskytuje. Většinou vymizí spontánně. Doporučuji upravit režim dítěte a také instruovat okolí, jak se chovat... Konkrétní rady je pak lepší probrat osobně s klinickým logopedem. Jana Schaeferova

dobrý den, opravdu to tak někdy bývá, jak píšete a celá záležitost se srovná sama, ale někdy to může být i jinak. nejlepší by bylo ukázat holčičku klinickému logopedovi .

Veronika Balejová
Veronika Balejová
Praha
Dobrý den, dle Vašeho popisu by se pravděpodobně jednalo o tzv. vývojovou neplynulost řeči, tj. obvyklou v nynější fázi vývoje řeči. Důležité je ponechat dítěti dostatek prostoru - klidu pro vyjádření, na obtíže neupozorňovat, takto instruovat i okolí dítěte. Předcházet tímto fixaci obtíží a přesah do emocionální roviny. To, že plynule zpívá, je rovněž obvyklé - říkanky a písničky se užívají úspěšně v terapii... Zachovejte klid, přečtěte se publikace určené pro rodiče, samozřejmě při obtížích přetrvávajících cca 6 měsíců doporučuji návštěvu u klinického logopeda.

Alena Merunková
Alena Merunková
Kladno
Dobrý den, skutečně se může jednat o vývojové obtíže, které odezní. Hlavně nepřenášejte své obavy na dítě. Dejte dítěti pocit jistoty a bezpečí. Nepřetěžujte ho. Raději snižte nároky a nechte o více odpočívat. Velké změny a zážitky situaci mohou zhoršit. Nemluvte více jazyky. To vše vám může pomoci.

Daniela Palodová
Daniela Palodová
Praha
Plně souhlasím s kolegyněmi. Doporučuji pro Váš klid konzultaci u klinického logopeda (na doporučení pediatra).

Věra Kopicová
Věra Kopicová
Praha
Dobrý den, souhlasim s kolegyněmi, co zde napsaly. Pokud přetrváva nejistota u rodičů, byla by vhodná konzultace přimo u klinického logopeda. Jedná se o vývojové obtiže v řeci, které by měly odeznit, ale je určitě vhodné poučit rodiče, jak přistupovat k diteti, aby se potíže neprohlubovaly. Urcite dite nepřetěžovat. Teď navíc během Vánoc nikým nestrašit, vše v klidu. Neopravovat ditě v řeči. Spolećně si říkat básničky i pisnicky, kde je řeč plynulá.

Stále hledáte odpověď. Zeptejte se na další otázku

ZnamyLekar.cz © 2019 - Najděte si lékaře a objednejte se